epa09653932 Visitors walk behind a sign indicating that face masks are mandatory at the Christmas market in Bremen, northern Germany, 22 December 2021. In order to curb the spread of the Omicron mutation of the Coronavirus, Germany is tightening protective measures after the Christmas holidays. EPA/FOCKE STRANGMANN

Gjermania ka shënuar një ulje të infektimeve me COVID-19. Autoritetet shëndetësore raportojnë se në 24 orët e fundit janë identifikuar 10, 100 të prekur.

Ndërsa 88 pacientë kanë humbur jetën.

Kujtojmë se Gjermania nga 2 dhjetori vendosi një bllokim për qytetarët e pavaksinuar.

Megjithatë pavarësisht uljes së numrit të të prekurve, Instituti Robert Koch i frikësohet përhapjes së Omicron, ndërsa thekson se gjatë festive po kryhen më pak testime dhe për rrjedhojë numri it ë infektuarve ka rezultuar më i ulët.