epa08691857 Deputy Dritan Abazovic, President Civic Movement United Reform Action and the leader of the coalitions 'Black or white' after the inaugural session of the National Assembly in Podgorica, Montenegro, 23 September 2020.. Lawmakers held the first session in the Montenegro parliament after the 30 August elections amid the spread of the coronavirus that causes the COVID-19 disease. EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviç ka mohuar çdo lidhje me organizatat kriminale dhe ka kërkuar nga Prokuroria Speciale e Shtetit, që të hetohet shkrimi i Mportalit të Podgoricës, ku thuhet se ai ka marrë celularë të koduar nga një prej grupeve kriminale në Ballkan.

“I bëj thirrje Prokurorisë Speciale të Shtetit që të hetojë të gjitha akuzat e mjegullta që lidhen me emrin tim, të publikuara nga një kuazi portal në rolin e ‘Udar 2’, përgjegjës për kryerjen e fushatës më të ndyrë kundër meje në periudhën e ardhshme, të ngjashme. në atë të gushtit 2020”, ka thënë ai.

Kryeministri i qeverisë malazeze tha se beson se për të gjithë është e qartë, siç thotë ai, se nga cila kuzhinë vjen kjo, raporton danas.

“Dhe për të shtrënguar rrethin rreth strukturave kriminale pranë grupeve të caktuara politike brenda DPS-së, qëllimi i të cilëve është të destabilizojnë Malin e Zi për të ruajtur fuqinë e tyre financiare, por edhe më e rëndësishmja për ta – për të shmangur drejtësinë”, tha Abazoviq.

Mportal ka publikuar një tekst dhe e ka raportuar Pobjeda nga Podgorica, në të cilin thuhet se anëtarët e një prej klaneve më famëkeqe ballkanike po aranzhojnë blerjen e telefonave të koduar për Abazoviçin.

“Edhe nëse do të kenë sukses në qëllimin e tyre kriminal, nuk do ta ndalin dorën e drejtësisë. Gjithçka ruhet mjeshtërisht dhe ruhet aty ku duhet. Ne presim gjithçka që vijon”, tha kryeministri.

Teksti për lidhjen e pretenduar të Abazoviçit me organizatat kriminale është publikuar nga Mportal nëntë ditë para votimit të (mos)besimit ndaj qeverisë aktuale, pasi Qeveria nënshkroi Marrëveshjen Themelore me Kishën Ortodokse Serbe.

Iniciativa për votëbesimin ndaj qeverisë së Abazoviçit është paraqitur nga pesë parti të udhëhequra nga Partia Demokratike e Socialistëve, Milo Gjukanoviq.