Të paktën 450 persona janë arrestuar në Mazandaran, një provincë veriore të Iranit, gjatë 10 ditëve të fundit të protestave, sipas kryeprokurorit të provincës. Protestat e shkaktuara nga vdekja në paraburgimin policor të 22-vjeçares Mahsa Amini janë përhapur në të gjithë vendin. Ata janë përballur me mbyllje të internetit dhe me dhunë nga autoritetet policore.

Numri zyrtar i të vdekurve në trazira është 41, ndërsa grupet e të drejtave të njeriut thonë se numri i vërtetë është më shumë se 75. Amnesty International tha se të paktën katër fëmijë ishin vrarë nga forcat shtetërore që nga fillimi i protestave. Organizata përshkruan një “model rrëqethës” të “qitjes së qëllimshme dhe të paligjshme të municioneve të drejtpërdrejta ndaj protestuesve”.

Heba Morayef, drejtoresha e Amnesty-së për Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, tha: “Rritja e numrit të vdekjeve është një tregues alarmant se sa i pamëshirshëm ka qenë sulmi i autoriteteve ndaj jetës njerëzore nën errësirën e mbylljes së internetit.” Zyrtarët iranianë thanë të hënën se më shumë se 1200 njerëz ishin arrestuar ndërsa rrjeti kundër protestave u zgjerua. Demonstruesit dolën përsëri në rrugë të hënën mbrëma në Teheran dhe gjetkë, thanë dëshmitarët për Agence France-Presse.