Arsenali nuk njeh rival deri tani! Skuadra e Arteta ka mposhtur edhe Liverpool ne Londer dhe mer kreun i vetem, 1 pike me shume se Manchester City qe ndjek i dyti dhe 4 me shume se Tottenham i Contes.

Fillimi i shkëlqyer i sezonit për Arsenalin, që në javet e para në grupin kryesor së bashku me Manchester Cityn dhe Tottenhamin. Topçinjtë pas fitores 3-1 në derbin kundër Spurs javen e shkuar, sot kane gjunjezuar edhe Liverpool! Skuadra e Klopp tani e sheh veten 14 pike larg kreut dhe totalisht i djegur ne garen per titull.

NDESHJA – Duhen vetem 57 sekonda qe Arsenali te kaloje ne avantazh ndaj Liverpool ne supersfiden e sotme ne Premier League. Skuadra e Arteta-s qe sivjet duket nje kandidat serioz per te tentuar fitimin e titullitg qe mungon prej 18 vitesh (2004)

GOL MARTINELLI – Kundërsulm i shpejtë nga Topçinjtë, me Saka që shërben në buzë të zonës Odegaard. Norvegjezi nuk mendohet gjate por sheh nje koridor per sulmuesin brazilian Martinellin i cili i shpëton Alexander-Arnold dhe godet duke mposhtur Alisson…

VIDEO E GOLIT (Arsenal-Liverpool 1-0)

GOL NUNEZ Por, Liverpool eshte pergjigjur ne minuten e 34-te me futbollistin me te kritikuar, Darwin Nunez, qe eshte mbrojtur nga Klopp dhe se ishte investimi me i madh i veres pere Liverpool i blere nga Benfica per 75 mln euro dhe bonuse.

VIDEO E GOLIT NUNEZ (Arsenal-Liverpool 1-1_

GOL SAKA – Dalje e shpejte e Arsenal i cili gjen mbrojtjen e Liverpool te papergatitur ne kundersulm. Martinelli mer top dhe vijon vrapimin duke u futur ne zonen e Liverpool dhe sheh te shtylla e dyte Saka qe e ka loje femijesh te shenoje…

VIDEO E GOLIT SAKA (Arsenal-Liverpool 2-1_

GOL FIRMINO – Liverpool megjithate pasi pa te rrezikonte dhe pesimin e golit te trete, gjen rrjeten e barazimit 2-2 me Firmino qe u fut ne vend te Diaz. Nje pasim gjenial nga ana e Jota qe e gjen te lire ne zone dhe me diagonale braziliani nuk fal.

VIDEO E GOLIT FIRMINO

Ka momente paniku ne Emirates pasi Gabriel Jesus rrezohet si pa ndjenja direkt ne toke pas nje perplasje me Tsimikas dhe pasi Odegard gjithashtu kishte rene ne toke per goditje ne koke. Arbitri Olivier ndalon lojen dhe pas 2 minutash ka nje clirim pasi gjendja e Jesus stabilizohet.

VIDEO E MOMENTIT GABRIEL JESUS

Sakaq, Arsenali do te shenoje edhe golin e trete me Saka, per nje 11-te metersh ndaj Gabriel Jesus. Ka edhe pak tension ne fushe ndersa sulmuesi shenon dhe i dhuron suksesin. Arbitri vershellen pas 98 minutash! Arsenali kryeson Premier League.

VIDEO E GOLIT SAKA 3-2