Një bankier miliarder rus, Oleg Tinkov, ka hequr dorë nga shtetësia ruse për shkak të luftës në Ukrainë dhe ka dënuar “fashizmin e Putinit”.

Z. Tinkov themeloi bankën online Tinkoff, një nga huadhënësit më të mëdhenj të Rusisë, me rreth 20 milionë klientë.

Në një postim në Instagram, ai tha: “Unë nuk mund dhe nuk do të lidhem me një vend fashist që filloi një luftë me fqinjin e tyre paqësor”.

Pak manjatë rusë e kanë kritikuar publikisht pushtimin rus të Ukrainës.

Një burim i pavarur rus i lajmeve, Sota Vision, postoi në Twitter një foto të certifikatës së Tinkov që tregonte se shtetësia e tij ruse i ishte ndërprerë, si dhe turma e tij në Instagram kundër Rusisë së Presidentit Vladimir Putin. Megjithatë, postimi tani duket se është hequr nga llogaria e tij.

Bankieri tha: “Është turp për mua të vazhdoj ta mbaj këtë pasaportë”. Ai raportohet se jeton në Londër, por është subjekt i sanksioneve të Mbretërisë së Bashkuar, si shumë anëtarë të tjerë të elitës së biznesit të Rusisë.

“Shpresoj se më shumë biznesmenë të shquar rusë do të më ndjekin, kështu që kjo dobëson regjimin e Putinit dhe ekonominë e tij dhe e vë atë përfundimisht në humbje,” tha Tinkov.

Ai vazhdoi: “Unë e urrej Rusinë e Putinit, por i dua të gjithë rusët që janë qartësisht kundër kësaj lufte të çmendur!”

Në prill, z. Tinkov kritikoi Kremlinin në terma edhe më të ashpër, duke dënuar atë që ai e quajti një regjim të bazuar në nepotizëm dhe servilizëm.

“Burokratët e Kremlinit janë të tronditur që jo vetëm ata, por edhe fëmijët e tyre tani nuk do të udhëtojnë në Mesdhe gjatë verës. Biznesmenët po përpiqen të shpëtojnë mbetjet e pronave të tyre,” tha ai.

Sanksionet perëndimore ndaj tij dhe figurave të tjera kryesore të biznesit rus – të njohur si “oligarkë” – përfshijnë ndalimin e udhëtimit, ngrirjen e aseteve dhe konfiskimin e avionëve dhe jahteve. Fuqia politike dhe ushtarake e Presidentit Putin mbështetet shumë në mbështetjen e miliarderëve, të cilët u pasuruan përmes lidhjeve me Kremlinin.

Gjithashtu në prill, z. Tinkov shiti 35% të aksioneve të familjes së tij në kompaninë që ai themeloi – TCS Group Holding, me qendër në Qipro. Blerësi ishte një nga njerëzit më të pasur të Rusisë, Vladimir Potanin, kreu i gjigantit të minierave Norilsk Nickel.

Bizneset e TCS nën markën Tinkoff përfshijnë bankat, sigurimet dhe telefonat celularë.

Raportet e mediave thonë se një tjetër bankier rus, Nikolay Storonsky, gjithashtu ka hequr dorë nga shtetësia e tij ruse. Ai ka nënshtetësi britanike dhe themeloi startup-in britanik të fintech Revolut. Ai dënoi luftën në Ukrainë në një postim në blog në fillim të këtij viti, duke theksuar lidhjet e tij familjare ukrainase.

Në fillim të këtij muaji, investitori miliarderi izraelito-rus Yuri Milner njoftoi se kishte hequr dorë nga shtetësia ruse. Ai u largua nga Rusia në vitin 2014 dhe jeton në SHBA.