Mes viktimave të tërmetit në Turqi është edhe edhe sulmuesi ganez i skuadrës turke Hatayspor, Christian Atsu, 31 vjeç. Futbollisti, pas tërmetit të 6 shkurtit, ishte zhdukur. Trupi i tij u gjet nën rrënojat e shtëpisë në Hatay. Atsu ka qenë ish futbollist i Chelsea-t në Angli ndaj edhe ndeshja mes Njukastëllit dhe Liverpulit në Premier Ligë u hap me një homazh për Atsu i cili humbi jetën në tërmetin tragjik në Turqi.

Pasi u konfirmua vdekja e tij, ish-lojtari i Çelsit u nderua në stadium duke mbajtur 1 minutë heshtje në nder të tij. Momenti i homazhit ishtë rrëqethës pasi në stadium ndodhej edhe bashkëshortja Marie-Claire Rupio, e shoqëruar nga fëmijët e tyre.

Gjithashtu edhe lojtarët e të dyjavë ekipeve duartrokitën dhe i gjithë stadiumi u ngrit në këmbë për Atsunë. Rikujtojmë që 31-vjeçari ka qenë pjesë e disa ekipeve të mëdha si Çelsi, Porto, Everton, Njukastëll etj.