HOLLYWOOD, CA - MARCH 08: Actor Mark Hamill is honored with star on the Hollywood Walk of Fame on March 8, 2018 in Hollywood, California. (Photo by Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic)

Ylli i “Star Wars”, Mark Hamill po mbledh para për të ndihmuar ushtrinë e Ukrainës të blejë drone zbulimi.

Aktori dhe ambasadori i UNITED24, një nismë globale për të mbështetur Ukrainën, tha se ai po mbledh fonde për 10 dronë skaut RQ-35 Heidrun.

Droni mund të transmetojë video në kohë reale, gjë që e lejon atë të mos ekspozojë operatorin.

Në një postim në Tëitter, Hamill tha se do të takohej me anëtarët e ushtrisë ukrainase sot për t’i falënderuar ata për shërbimin e tyre dhe të informohet mbi situatën. Mbledhja e fondeve është nisur me kërkesë të forcave të armatosura të Ukrainës.