Kjo e martë sheh fillimin e çerekfinaleve emocionuese të Ligës së Kampionëve 2022-23, me tetë pjesëmarrësit e saj që kërkojnë të arrijnë në gjysmëfinale me synimin e tyre në finalen e ëndrrave në Stamboll, e cila do të zhvillohet më 10 qershor 2023.

E martë, ora 21:00

Manchester City vs Bayern

Manchester City: Skuadra e Pep Guardiolës vjen pas fitores 1-4 ndaj Southampton (me “hat trick” të Haaland).

Bavaria: Skuadra e drejtuar tashmë nga Thomas Tuchel kaloi provën në Freiburg të shtunën (0-1, goli Matthijs de Ligt) dhe ruan avantazhin e saj si kryesues i Bundesligës, me 2 pikë më shumë se Borussia Dortmund.

E martë, 21:00

Benfica-Inter

Benfica: Skuadra portugeze vjen pas humbjes së klasikes 1-2 nga Porto të premten. Ata janë lider në Portugali, kanë 7 pikë më shumë se “dragonjtë”.

Inter: Ata u ndalën në një barazimin 1-1 ndaj Salernitana të premten dhe tani janë jashtë zonës së Champions League, në vendin e 5.

E mërkurë, 21:00

Real Madrid-Chelsea

Real Madrid: Pasi arritën në finalen e Kupës së Mbretit të mërkurën duke fituar 0-4 ndaj Barcelonës, Los Blancos u mposhtën dje në La Liga 2-3 nga Villarreal dhe titulli duke pothuajse i pamundur.

Chelsea: Në debutimin e Frank Lampard në periudhën e tij të dytë si trajner i skuadrës blu, ai u mposht 1-0 nga Wolves para vizitës në Bernabeu, kundër Realit duke mbetur pa objektiva këtë sezon dhe në vendin e 11 në Premier League.

E mërkurë, 21:00

Milan-Napoli

Napoli: Liderët e Serisë A mundën Lecce-n 1-2 të premten dhe, nisin numërimin mbrapsht për “scudetton” e tyre të tretë në histori. Ata janë aktualisht 16 pikë përpara Lazios së vendit të dytë.

Milan: Të premten kuqezinjtë barazuan pa gola në San Siro kundër Empolit, por pavarësisht këtij dështimi skuadra e Piolit renditet në vendine 4 në zonën e Champions League.