Performanca e Kate Winslet në “Lee” parashikohet të jetë e denjë për një Oscar, sipas mediave ndërkombëtare.

Filmi biografik dramatik me yllin e Hollivudit u shfaq premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto dhe, me të gjitha llogaritë, po përgatitet të marrë një vend kryesor në Çmimet e Akademisë.

Ylli britanik i ekranit luan Lee Miller në filmin biografik me emrin e saj, bazuar në librin e djalit të saj Anthony Penrose The Lives of Lee Miller. Winslet shndërrohet në fotografen ikonë me flokë bjonde, e veshur me veshje ushtarake dhe një helmetë me kokë.

Vite pas vdekjes së nënës së tij, Penrose zbuloi mbi 60,000 negativë dhe printime në papafingo. Ishte atëherë që ai filloi të mësonte më shumë për të, duke çuar në shkrimin e biografisë së tij.

Lee Miller ishte një nga fotografet e luftës që la një trashëgimi të pasur me punën e saj. “Kjo është një dramë emocionuese që e fut shikuesin direkt në zonën e luftës”, thekson Variety.