Përfundon në “Stirpe” ndeshja Frosinone-Juventus 1-2, falë golave ​​të Yildiz, Baez dhe Vlahovic. Me këtë rezultat, bardhezinjtë e Allegrit pozicionohen përkohësisht 1 pikë larg kreut të mbajtur nga Interi, i cili do të luajë në transfertë ndaj Lecce, në kuadrin e javës së 17-të të Serie A.

Një Juventus i shëmtuar, jo spektakolar, por shumë punëtor, doli sërish fitues, këtë herë nga beteja e “Stirpe” kundër Frosinone. Bardhezinjtë e Massimiliano Allegrit fituan 2-1, falë dy prej lojtarëve më të pritur të pasdites, 18-vjeçarit Kenan Yildiz, të cilin trajneri e startoi për herë të parë, dhe Dushan Vlahovic, i cili erdhi nga pankina dhe “vulosi” ndeshjen, pas barazimit 1-1 të Jaime Baez.

Frosinone del me kokën lart, madje në pjesën e dytë mendoi se mund ta fitonte ndeshjen. Në fund doli në pah Vllahovic, i cili ndryshon gjithçka. Juve iu rikthehet fitoreve, rrit epërsinë ndaj Milanit dhe ushtron pak presion tek Interi, vetëm 1 pikë larg. Krishtlindja është e shpëtuar.

Një “shkëndijë” nga njeriu i ditës, Kenan Yildiz, i mjaftoi Juventusit për ta përfunduar pjesën e parë në avantazh. Allegri lansoi çuditërisht turkun 18-vjeçar si titullar, të cilit iu deshën pak më shumë se 10 minuta në startin e parë në Serie A për të gjetur golin. Një xhevahir i lindur më 2005, i cili i bllokuar në “kthetrat” e tre mbrojtësve të Frosinone, finalizoi me një goditje magjike dhe mundi Turatin në shtyllën e afërt.

Epërsia e Juventusit erdhi në rastin e parë, në një ndeshje që nisi e tensionuar dhe me pak emocione. Reagimi i skuadrës së Di Francesco erdhi nga një goditje dënimi e Barrenechea, e cila tundi traversën. Një ndeshje e ngushtë, e cila i detyroi dy trajnerët të bënin një ndryshime në secilën anë: Alex Sandro jashtë te Juve, Lirola te Frosinone.

Në vend të tyre, Gatti dhe Baez. Ndërsa ndeshja vazhdonte, Frosinone mori guximin të sulmonte në krahë. Juventusi reagoi më së shumti në kundërsulm dhe në njërin prej tyre ishte afër golit me Kostic, i cili gjuajti lart në zonë. Ky ishte rasti i fundit i pjesës së parë, e cila përfundoi me avantazhin minimal të skuadrës së Allegrit.

Ekipet rikthehen në fushë me të njëjtët lojtarë që kishin përfunduar pjesën e parë. Pikërisht lojtari i fundit që kishte hyrë në fushë, Jaime Baez, shënoi menjëherë golin e barazimit për Frosinone. Një lëvizje e bukur, e manovruar, e gjatë, me shumë prekje nga skuadra e Eusebio Di Francesco, të cilës iu desh vetëm një vertikale për të ndarë në dysh mbrojtjen e Juventusit. 1-1 zemëroi Allegrin, i cili ndryshoi tre lojtarë menjëherë: Yildiz, Locatelli dhe Kostic jashtë, Vlahovic, Nicolussi Caviglia dhe Iling Jr në lojë.

Reagimi i parë nga skuadra e Allegrit erdhi pak pas orës, me Dushan Vlahovic, i cili kthehet dhe gjuan me shpinë nga porta kundërshtare, por godet Turatin. Ndryshon edhe Di Francesco, duke prezantuar Cheddira dhe Harroui, të cilët pak minuta pasi hynë në fushë bënë një goditje me telekomandë, me këmbën e djathtë, të cilën Szczęsny e largoi pranë këndit të sipërm.

Juventusi iu afrua zonës së Frosinone vetëm falë veprimeve individuale, si ai i Rabiot që vrapon nga e majta, kalon në mes dhe gjen McKennie, i cili godet traversën. Amerikani është njeriu që përpiqet të shtyjë përpara skuadrën e Allegrit dhe me më pak se 10 minuta nga fundi i lojës, erdhi avantazhi i ri i Juventusit.

McKennie ndaloi në të djathtë, pasoi në qendër për Vlahovic, i cili shkëputet dhe e drejton topin në këndin e sipërm, duke bërë që tifozët bardhezinj të shpërthenin nga gëzimi. Nga stoli deri te goli i fitores, Vlahovic reagon, shënon një tjetër gol të anuluar për pozicion jashtë loje dhe i jep tri pikët themelore Juventusit.