Oppenheimer vazhdoi dominimin e sezonit të çmimeve pasi shënoi disa çmime të mëdha në Çmimet e Screen Actors Guild (SAG) të shtunën. Filmi i Christopher Nolan fitoi kastin më të mirë të filmit, ndërsa Cillian Murphy dhe Robert Downey Jr fituan çmime individuale të aktrimit.

Duke pranuar çmimin kryesor në emër të kastit, Sir Kenneth Branagh tha se të gjithë ishin mirënjohës, të përulur dhe krenarë. Mbrëmja u përshkua me komente për grevën e aktorëve, e cila e solli Hollivudin në bllokim vitin e kaluar. Duke nderuar sindikatat e aktorëve amerikanë, Sir Kenneth tha: Faleminderit që luftuat për ne, faleminderit për çdo anëtar të Sag-Aftra, mbështetja dhe sakrifica e të cilit na lejon të qëndrojmë këtu më mirë se më parë.

Ai kujtoi natën e korrikut të kaluar kur kasti i Oppeheimer hapi premierën e filmit në Londër, filloi greva.

“Ne dolëm nga tapeti i kuq, nuk e pamë filmin atë natë, me kënaqësi shkuam në drejtim të solidaritetit me veten tuaj të mirë, ndaj ky është një moment rrethi i plotë për ne. Ne jemi mirënjohës, të përulur dhe krenarë jo vetëm që jemi në kryeveprën e zotit Nolan, por krenarë që jemi në shoqërinë tuaj,” tha ai.

Filmi, për fizikanin teorik J Robert Oppenheimer, i përshkruar si babai i bombës atomike, është pothuajse i sigurt se do të fitojë filmin më të mirë në Oscar muajin e ardhshëm pas suksesit të tij në SAG dhe ceremoni të tjera pararendëse. Çmimi për kastin më të mirë të filmit shihet si nderi më i lartë në SAG Awards në mungesë të kategorisë së filmit më të mirë. Fituesit në ceremoninë vjetore, të mbajtur në Los Angeles, votohen nga aktorë të tjerë.

Fituesit në kategoritë televizive përfshinin Ali Wong dhe Steven Yeun për serialin e Netflix-it për tërbimin rrugor Beef, dhe Pedro Pascal për dramën post-apokaliptike The Last of Us. Ayo Edebiri dhe Jeremy Allen White u njohën gjithashtu për komedinë e kuzhinës The Bear, ndërsa Elizabeth Debicki fitoi aktoren më të mirë të dramës për rolin e Princeshës Diana në The Crown. The Bear u emërua aktori më i mirë i ansamblit të komedisë, ndërsa Succession fitoi kastin më të mirë të ansamblit të dramës për sezonin e tij të katërt dhe të fundit të vlerësuar nga kritikët.

Homazhet u bënë për Matthew Perry, Harry Belafonte, Sir Michael Gambon, Tina Turner, Angus Cloud, Glenda Jackson, Alan Arkin, Julian Sands, Lance Reddick, Lee Sun-kyun, Tom Wilkinson, Andre Braugher dhe Chita Rivera në shfaqjen In Memoriam Segment.