Jon Dahl Tomasson, ish-sulmuesi danez me të kaluar te Milani, është trajneri i ri i Suedisë. Pak javë pasi u largua nga Blackburn në Championship, Tomasson pranoi detyrën në krye të kombëtares skandinave, me synimin për t’u kualifikuar në Kupën e Botës 2026.

Trajneri 47-vjeçar bëhet i huaji i parë që drejton kombëtaren suedeze dhe merr detyrën nga Janne Andersson, i cili u largua nga puna 96 ditë më pare, pasi nuk arriti të kualifikohej në “Euro 2024”.

“Mezi pres të filloj këtë punë të mrekullueshme dhe të takoj tifozët, lojtarët dhe sigurisht mediat në Suedi. Mendoni, flisni dhe ëndërroni verdheblu”,- ishin fjalët e tij të para të postuara në faqen e Federatës Suedeze të Futbollit.

Tomasson, i cili do të marrë postin e tij më 1 mars dhe do të debutojë si trajner i Suedisë në ndeshjet miqësore kundër Portugalisë dhe Shqipërisë, në të njëjtin muaj. Marrëveshja zgjati përtej Kupës së Botës 2026 dhe do të rinovohet automatikisht në rast kualifikimi. Zëvendës i tij do të jetë holandezi Remy Reijnierse.

Tomasson e filloi karrierën e tij si trajner herët, pasi kishte varur këpucët. Përvoja e tij e parë si ndihmës trajner në Excelsior në Holandë, ku u bë trajner në 2013. Pas një magji në Roda dhe Vitesse, përpara se të bëhej zv.trajneri i kombëtares daneze nën drejtimin e trajnerit Åge Hareide. Në Kupën e Botës 2018, Danimarka arriti në raundin e 16-të.

Ai më pas u transferua në Suedi për të menaxhuar Malmoe, ku fitoi dy kampionate dhe arriti në fazën e grupeve të Champions League. Në qershor 2022, ai pranoi pankinën e Blackburn në Angli, një pozicion të cilin e la pak ditë më parë.