Që kur Xavi Hernández shpalli largimin e tij më 30 qershor, lista e kandidatëve për pankinën e Barçës ka ardhur duke u shtuar. Mbiemri që është dëgjuar së fundmi është ai i Antonio Contes, i cili sipas disa informacioneve do t’i ishte ofruar veten klubit katalanas.

Trajneri italian, megjithatë, e mohon që ai të jetë ofruar, apo që drejtori sportiv Deco, apo presidenti Laporta, i janë afruar. Gazetari @FabrizioRomano e raportoi këtë dhe MD ishte në gjendje ta konfirmonte atë nga njerëzit përreth tij. Barça, gjithsesi, nuk e ka në preferencat e saj trajnerin italian deri tani.

Antonio Conte, i cili ka drejtuar Juventusin, kombëtaren italiane, Chelsean dhe Interin, së fundi ka drejtuar Tottenham Hotspur. Ai nënshkroi në vitin 2021 dhe kaloi një sezon e gjysmë atje derisa u shkarkua në mars 2023. Që atëherë, ai ka mbetur pa një skuadër në pritje të një propozimi.