Të rinjtë e Pep Guardiolës po bëjnë një sezon të mrekullueshëm dhe janë ende në garë për titullin e kampionit të Anglisë. “Qytetarët” janë mjaft solidë në mbrojtje dhe kanë një skuadër mjaft të pabesueshme në këtë pjesë të garës.

Këtë verë klubi madje ofroi Josko Gvardiol për 90 milionë euro, gjë që e bën atë mbrojtësin më të shtrenjtë të historisë. Por pavarësisht kësaj, drejtuesit e Cityt duket se duan të rekrutojnë më shumë në mbrojtje dhe do të kishin synuar të riun Jarrad Branthwaite, që aktualisht luan te Everton.

Qendërmbrojtësi i ri 21-vjeçar është një nga blloqet ndërtuese të Evertonit, pasi ka luajtur tashmë njëzet e pesë ndeshje të ligës këtë sezon. Sipas “The Mirror”, Manchester City do të kishte gjetur cilësi të ngjashme me ato të John Stones që iu bashkua ‘Sky Blues’ në vitin 2016 nga Everton.

I gjashtëmbëdhjeti aktual në Premierligë ka mbajtur qartazi qëndrim për Branthwaite, pasi çmimi i këtij të fundit është vendosur në gjashtëdhjetë milionë euro. Manchester City do të përballet gjithashtu me konkurrencën e Manchester United, Tottenham dhe Real Madrid.