Qindra njerëz janë grumbulluar te varri i figurës së ndjerë të opozitës ruse, Alexey Navalny.

Imazhet nga OVD-Info, një grup i pavarur rus i të drejtave të njeriut që monitoron represionin rus, tregojnë një varg të gjatë njerëzish që rrinë në radhë te varri i Navalny dhe vendosin lule në varrezat Borisovsky në Moskë.
“Njerëzit lënë lule, thonë lamtumirë, vajtojnë,” raportoi grupi.

Nëna e Navalny, Lyudmila, ishte në mesin e vajtuesve të dielën, duke vizituar varrin e djalit të saj për të dytën ditë, e shoqëruar nga nëna e vejushës së tij Yulia, raportoi Reuters.

Mijëra vajtues sfiduan kërcënimet për arrestim dhe u mblodhën për funeralin e Navalny të premten , dy javë pasi ai vdiq në moshën 47-vjeçare në një koloni penale të Arktikut.

Kishte siguri të forta në vend dhe disa nga turma brohorisnin emrin e tij ose slogane kundër Putinit.
Vdekja e liderit të opozitës shkaktoi dënime nga liderët botërorë dhe akuza nga ndihmësit e tij se ai ishte vrarë, megjithëse Kremlini ka mohuar çdo përfshirje në vdekjen e tij.
Të paktën 103 persona u arrestuan në 20 qytete ruse në ditën e funeralit të Navalny, raportoi OVD-Info të dielën. Policia ishte e pranishme, duke kërkuar dhe filmuar vajtuesit dhe duke i bërë ata të kalonin përmes detektorëve metalikë, sipas grupit.

“Disa nga ata që erdhën thanë se gjatë rrugës kishin fshehur lule nën pallto, nga frika e arrestimeve gjatë rrugës,” thanë ata. “Kjo nuk i pengoi njerëzit të vinin dhe të thoshin lamtumirë.”

Navalny u kthye në Rusi në vitin 2021, pasi kaloi muaj të tërë duke u rikuperuar në Gjermani nga helmimi me Novichok që një hetim Bellingcat-CNN zbuloi se ishte kryer nga inteligjenca ruse.

Ai u arrestua menjëherë pas mbërritjes së tij dhe e kaloi pjesën tjetër të jetës së tij pas hekurave me akuza që ai i hodhi poshtë si të motivuar politikisht.