Rekordi i ‘Librit Guinness’ është barazuar. Al Hilal i Jorge Jesus fitoi (3-1) në Al Riyadh, për raundin e 23-të të Ligës Saudite dhe arriti fitoren e 27-të radhazi, duke barazuar kështu rekordin e ekipit uellsian të The New Saints, i cili ka regjistruar të njëjtën seri fitoresh në vitin 2016.

Trajnerit portugez është vetëm një fitore larg arritjes së një momenti historik të paprecedentë në futbollin botëror, diçka që mund të ndodhë të martën e ardhshme, gjatë vizitës në ‘kalanë’ e Al Ittihad, duke llogaritur edhe ndeshjen e dytë të çerekfinaleve të Champions League të Azisë.

Takimi i sotëm, duhet thënë se nuk ishte tamam një modë për Al Hilalin. Pasi Mitrovicit iu anulua një gol dhe humbi një penallti në pjesën e parë, vendasit hynë plot energji në 45 minutat e dytë dhe kaluan në avantazh për shkak të autogolit të Al Bulayhi (52′).

Skuadra e Jorge Jesus u detyrua të kompensonte humbjen dhe arriti të korrte shpërblimet menjëherë më pas, falë Rúben Neves (67′), Michael (75′) dhe Mitrovic (90’+2), të cilët përfunduan kthesën, duke qenë se e para dhe e treta ndodhën në konvertimin e penalltive.