Luis Rubiales, ish-president i Federatës Spanjolle të Futbollit, u ndalua nga policia mëngjesin e kësaj të mërkurë në aeroportin Barajas, në Madrid, sapo u kthye në Spanjë nga Republika Domenikane, ku ndodhej kur u kryen kontrollet e Federatës disa ditë më parë dhe në shtëpinë e tij. Ishte planifikuar të mbërrinte të shtunën, por vendosi të kthehej më shpejt në Spanjë.

Dhjetëra gazetarë po e prisnin Rubiales në daljet e aeroportit, por ish-drejtuesi i lartë i Federatës u shoqërua teksa dilte nga avioni nga Njësia Qendrore Operative e Guardia Civil. Ai ishte personi i fundit që la bordin e avionit.

Ndonëse kishte spekulime për arrestimin e tij, qëllimi i forcave të rendit ishte vetëm ta njoftonin për akuzën që është ngritur ndaj tij, pra ta informonin për gjendjen e tij dhe të mos merrnin asnjë deklaratë, ndaj ai është lënë i lirë. Ai do të dëshmojë kur ta thërrasë gjyqtari.

Javën e kaluar, autoritetet spanjolle lëshuan ​​një urdhër arresti ndërkombëtar për Luis Rubiales, në lidhje me kontratat e parregullta të nënshkruara gjatë pesë viteve të fundit, duke përfshirë transferimin e Superkupës së Spanjës në Arabinë Saudite. Rubiales po hetohet për krime të dyshuara për korrupsion në biznes, administrim të paligjshëm dhe pastrim parash.

Ish-presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF) ndodhej në Republikën Domenikane, vend që nuk ka marrëveshje ekstradimi me Spanjën. Njësia Qendrore Operative e Guardia Civil kontrolloi selinë e federatës dhe gjithashtu shtëpinë e Rubiales

Një ditë para udhëtimit, Rubiales kishte dhënë një intervistë për La Sexta në të cilën fliste për paratë. “Paratë në llogarinë time janë rezultat i punës dhe kursimeve të mia”, në intervistën që do të transmetohet e plotë këtë të mërkurë.

Rubiales u shkarkua nga pozicioni që e mbajti midis majit 2018 dhe shtatorit 2023, duke u larguar pas polemikave të shkaktuara nga puthja që i dha Jenni Hermosos, pas triumfit në Kupën e Botës për femra në gusht 2023.