Dy ditë pas eliminimit të Manchester Cityt, nga këmbët e Real Madridit, në çerekfinale të Champions League, Bernardo Silva është sërish në lajme. Ndërkombëtari portugez, i cili përfundoi duke u lidhur me eliminimin e “Qytetarëve”, pasi humbi një penallti, këtë të premte u raportua se do të largohej nga Manchester City në fund të sezonit.

Sipas ‘Catalunya Ràdio’, krijuesi mëngjarash tashmë ka vendosur t’i japë fund lidhjes së tij shtatëvjeçare me klubin anglez, duke përcaktuar edhe se cilin klub do të vijojë më pas në karrierën e tij.

Sipas të njëjtit burim, Bernardo Silva tashmë ka vendosur që Barcelona, të jetë destinacioni i tij ideal për të ndjekur një karrierë. Në fakt, Barça tashmë u përpoq ta huazonte lojtarin në janar të vitit të kaluar.

Që kjo të ndodhë, do të jetë vendimtare që Barcelona të bëjë një shitje të rëndësishme verën e ardhshme, në mënyrë që të përfitojë nga një rregull që i lejon ata të nënshkruajnë një lojtar për të njëjtin çmim si një tjetër transferim.

Me këtë në mendje, katalanasit do ta dinë tashmë se do të duhet të ‘dërgojnë’ një lojtar nga skuadra për të paktën 50 milionë euro, shumë që lidhet me klauzolën e përfundimit që hyri në fuqi në gusht të vitit të kaluar, kur ai nënshkroi. një kontratë e re me Mançester Cityn deri në qershor të vitit 2026, për të qenë në gjendje të ‘ëndërroj’ nënshkrimin e Bernardo Silvës.

Sipas ‘Catalunya Ràdio’, Barcelona ka konkurrencë të ashpër në garën për nënshkrimin e Bernardo Silva. Kjo është PSG-ja, një emblemë që në një të kaluar jo shumë të largët tentoi të mbyllte transferimin e portugezit dhe që sipas këtij burimi premton ta bëjë sërish verën e ardhshme.