Cole Palmer është një nga lojtarët që ka tërhequr shumë vëmendje te futbolli anglez. Pasi kaloi në të gjithë radhët e të rinjve të Mançester Cityt deri në ekipin e parë, mesfushori 21-vjeçar vendosi të ndryshojë gjërat në fillim të sezonit dhe u largua për te Chelsea, në këmbim të 46 milionë eurove.

Vlera e marrëveshjes krijoi disa mosbesim, veçanërisht sepse Palmer nuk ishte në gjendje të çimentonte pozicionin e tij në dhomën e zhveshjes së ‘Qytetarëve’ të talentuar dhe kërkues, por e vërteta është se ishte vetë lojtari e shpërndau të gjithë skepticizmin, duke e supozuar veten si një nga lojtarët kryesorë të Chelseat.

Dëshmi për këtë janë 23 golat dhe 13 asistimet në 38 ndeshje, duke llogaritur 9 goditje të sakta në katër paraqitjet e fundit – ai shënoi një dygolësh, një ‘hat trick’ dhe një ‘poker’. Pep Guardiola u përball natyrshëm me paraqitjen e ish-lojtarit të tij dhe ai nuk iu shmang temës.

“Kur ai ishte këtu, ai ishte një lojtar fantastik. Unë thashë disa herë se ndoshta nuk i kam dhënë minutat që meritonte dhe që ai tani ka në Chelsea. Jam i lumtur për të, sepse ai ka potencial të jashtëzakonshëm, përndryshe ai nuk do të ishte atje.

Ai po më kërkonte të largohej dy sezone më parë, i thashë që të qëndronte, sepse Rijadi (Mahrez) ishte larguar, por ai tha se donte të largohej…”, tregon trajneri i Manchester Cityt në një konferencë për shtyp, i cili do të përballet sot me Chelsean në gjysmëfinalen e FA Cup.