Një ndeshje i mbetet Real Madridit për ta mbyllur Ligën në shtëpi, Betis. Atyre u ka mbetur vetëm ai takim për të mbyllur një sezon pa humbje në shtëpi. Carlo Ancelotti sapo është ndalur në sallën e shtypit të ‘Bernabeut’ për të analizuar duelin me Alavés, një ndeshje që e zgjeron serinë e fitoreve të skuadrës së tij në Ligë në nëntë.

Një ekip i cilësisë së mire? “Unë mendoj se ata mund ta bëjnë këtë. Ka shumë talent dhe shumë rini.”

Courtois? “Ai ka qenë shumë i mirë. Ashtu si Miltiao. Ne do të shkojmë në ditën e parë me forcë të plotë. Dinamika është shumë e mirë në të gjithë ekipin.”

Kroos? “Askush nuk është i shqetësuar: as klubi, as Toni, as unë. E ardhmja e tij tani është dytësore. Vetëm Champions League ka rëndësi. Asgjë tjetër.”

Güler? “Ne e duam shumë. Ai është më i riu. Ai ka një dhuratë. Topi është i dashuruar me Arda Güler. Është e qartë.”

Bellingham? “Ne i kërkojmë atij të luajë pak më mbrapa. Ai është më rehat atje, i pëlqen më shumë. Nuk i pëlqen të luajë aq lart. Ai ka më shumë cilësi mbrojtëse se Vinicius dhe Rodrygo.”

Carvajal? “Ai nuk ka asgjë, vetëm një këmbë”

Kroos ‘Topi i Artë’? “Unë do të doja që ai ta fitonte atë. Ai nuk do ta fitojë … ose po. Nëse ai fiton Eurokupën dhe Gjermania me Kroos mund ta bëjë këtë, Liga dhe Champions League mund të luftojë për atë.”

Lunin? “Gjithçka është shumë e qartë mes nesh. Njëra ndeshje do të luhet nga Lunin dhe tjetra nga Courtois. Është një fakt i madh të kesh kaq shumë porta të pastra. Një pjesë e madhe e suksesit të skuadrës është në këtë.”

Liga më e mirë? “Pa dyshim më e mira që kam përjetuar si trajner. Jemi në re, por ndeshja më e rëndësishme mbetet.”

Relaks? “Unë do të pushoj, si lojtarët. Aty është finalja. Këtë javë duhet të pushojmë. Më pas do të rrisim disi ngarkesën fizike dhe javën tjetër do të jetë më taktike.”