Pentagoi akuzoi Rusinë se ka vendosur me gjasë një armë hapësinore në të njëjtën orbitë ku ndodhet dhe një satelit i qeverisë amerikane.

“Rusia lëshoi një satelit në orbitën e ulët të Tokës që ne vlerësojmë se ka të ngjarë të jetë një armë hapësinore, me gjasë e aftë për të sulmuar satelitë të tjerë që ndodhen aty”, tha zëdhënësi i Pentagonit, gjenerali i Forcave Ajrore Pat Ryder, në një konferencë shtypi të martën vonë.

“Arma hapësinore” ruse e lëshuar më 16 maj u vendos “në të njëjtën orbitë me një satelit të qeverisë amerikane”, shtoi ai.

Zëdhënësi Ryder shtoi se Uashingtoni do të vazhdojë të monitorojë situatën dhe është i gatshëm të mbrojë interesat e tij.