Një barazim që i gëzon të gjithë në ditën e tretë të grupit E, Sllovaki-Rumani përfundon 1-1. Skuadra e Calzonas e nisi fuqishëm dhe hapi rezultatin në minutën e 24-të me goditjen me kokë të Dudës pas një krosimi të Kuckës. Këtij rezultati iu kundërpërgjigj Razvan Marin me penallti në minutën e 37-të.

Rumania e Iordanescut e mbyll grupin në vendin e pare. Megjithatë, pozicioni i sllovakëve, i treti pas Belgjikës, ende nuk është përcaktuar si i kualifikuar.

Sllovakia dhe Rumania mund të festojnë së bashku, pasi të dyja janë kualifikuar në fazën e 16-të falë barazimit 1-1. Skuadra e Calzonës e nisi menjëherë me agresivitet të fortë, por me kalimin e minutave trikolorët arrijnë të shmangin gjithnjë e më shumë presingun e kundërshtarit.

Megjithatë, në momentin më të mirë të Rumanisë, Skriniar dhe shokët e tij goditën: në minutën e 24-të, ish-lojtari i Milanit dhe Parmës, Juraj Kucka realizoi një krosim të përsosur për goditjen me kokë të mesfushorit të Veronës, Duda, i cili shënoi 1-0.

Reagimi i kundërshtarit nuk vonoi dhe në minutën e 37-të lojtarët me fanelat verdha e rikthejnë ndeshjen në ekuilibër: Faull i Hanckos ndaj Hagi në zonën e rreptësisë, lojtari i Empolit, Razvan Marin, u shfaq nga pika dhe goditi fort, traversë për 1-1.

Në pjesën e dytë të dy skuadrat synuan mbi të gjitha të mos lëndoheshin dhe të mos rrezikonin tepër, pavarësisht se Dubravka dhe Nita u sfiduan (me përgjigje të shkëlqyera) në disa raste.

Rumania mbyll grupin E në vendin e parë, duke u kualifikuar në pjesën e shortit ndaj Austrisë (takim i mundshëm në çerekfinale), Anglisë, Italisë dhe Zvicrës. Vendi i tretë për Sllovakinë e Calzonas, pozicioni i së cilës në fazën e 16-të të Euro 2024 është ende për t’u përcaktuar.