Shqipëria luan sot në stadiumin e Hamburgut ndeshjen e dytë të saj në Grupin B të Euro 2024. Një ndeshje vendimtare për kuqezinjtë, të cilët sot do të përballen me Kroacinë dhe çdo hap i gabuar bën thuajse të mbyllur çdo diskutim për kualifikimin e mëtejshëm.

Të dy skuadrat vijnë pas humbjeve në ndeshjet e para me Kroacinë që është mundur 3-0 nga Spanja ndërsa Shqipëria është mundur me shifrat 2-1 nga Italia. Kjo është përballja e parë në arenën ndërkombëtare për këto dy përfaqësuese.

Në rreshtimin e kuqezinjve për këtë sfidë, Silvinjo ka ulur në stol Seferin, duke i bërë vend Laçit në formacionin titullar. Ndërkaq, Rei Manaj e nis nga minuta e parë në vend të Armando Brojës, i cili është në stolin e rezervave për këtë duel.

LIVE KROACI-SHQIPËRI 0-1

NGJARJET KRYESORE

72’ Laçi i lë vendin në fushë Gjasulës në radhët e kuqezinjve.

69’ Budmir merr vendin e Petkoviç në radhët e Kroacisë.

67’ Bajrami merr topin në krahun e djathtë dhe niset drejt portës, gjuajtja e tij nuk gjen katërkëndorin kroat.

64’ Seferi merr vendin e Asanit në fushën e lojës.

63’ Asllani afrohet pranë zonës dhe lëshon një gjuajtje që është shumë qendrore dhe mbërthehet pa probleme nga Livakoviç.

61’ Perisiç nga e majta nis një top drejt portës, sfera devijohet dhe ndalet nga Strakosha.

58’ Në këndoren e harkuar në zonë, Shutalo nuk gjen portën e Strakoshës. (VIDEO)

57’ Një harkim në zonë gjen Petkoviç, por gjuajtja e tij devijohet mbi traversë. (VIDEO)

52’ Kovaçiç lëshon një gjuajtje të fortë në hyrje të zonës, sfera devijohet dhe shkon në duart e Strakoshës.

50’ Suçiç shfaqet në pozicion të mirë gjuajtje në zonë, por goditja e tij ndalet në mënyrë prefektë nga Strakosha. (VIDEO)

45’+2’ Mbyllet pjesa e parë me avantazhin 1-0 të Shqipërisë.

45’+1’ Pasim nga e djathta për Manajn, gjuajtja e tij qendrore ndalet nga Livakoviç. (VIDEO)

45’ Jepet 1 minutë shtesë në fund të pjesës së parë.

43’ Majer nuk ia del të gjuajë drejt portës pas një harkimi nga e djathta dhe sfera shkon në fundore. (VIDEO)

41’ Kuqezinjtë mundohen të ulin disi ritmin në minuta e fundit me Asllanin e Manajn të cilët fitojnë faulle të rëndësishme në mesfushë për të mos lënë Kroacinë që të organizohet.

38’ Pas një goditje dënimi, Manaj nuk kontrollon mirë topin në zonë për të gjuajtur dhe Livakoviç mbërthen sferën.

36’ Modriç harkon një goditje dënimi në zonë, Strakosha i vëmendshëm largon rrezikun.

34’ Ndeshje me ritëm të pabesueshëm pasi kroatët shtyjnë përpara teksa kuqezinjtë në çdo moment që kanë topin mundohen të nisin kundërsulme.

31’ Kundërsulm i shpejtë i kuqezinjve me Asanin që nis sferën te Asllani i cili gjuan pas a Livakoviç por ndalet nga portieri. (VIDEO)

29’ Hysaj lëshon një predhë në kufijtë e zonës, topi kalon mbi traversën e Livakoviç. (VIDEO)

27’ Harkim nga e djathta e sulmit kroat, Petkoviç me kokë nuk gjen portën e Strakoshës. (VIDEO)

25’ Kroatët kanë në këto minuta qarkullimin e topit, por pa arritur të krijojnë raste para Strakoshës, me çdo hapësirë të mbyllur nga mbrojtja kuqezi.

20’ Brozoviç ka hapësirë për të gjuajtur nga e djathta, diagonalja e tij përfundon jashtë katërkëndorit. (VIDEO)

18’ Harkime radhazi të kroatëve nga e majta me Perishiç, mbrojtja kuqezi largon me shpejtësi.

16’ Kuqezinjtë i afrohen përsëri rrezikshëm zonës kroate, sfera largohet nga mbrojtësit me kuqezinjtë që protestojnë për faull në favor të tyre.

14’ Bajrami merr një top të mirë në të majtën, hyn në zonë dhe gjuan në shtyllën e parë por sfera devijohet në këndore. (VIDEO)

11’ GOOOL SHQIPËRIA! Asani nga e majta harkon në zonë dhe aty Laçi me kokë mposht Livakoviç. (VIDEO)

8’ Bajrami niset në një kundërsulm të shpejtë pas një goditje dënimi, Juranoviç i heq topin ndërsa ai po i afrohej zonës kundërshtare.

6’ Goditje këndi e Kroacisë, topi i harkuar në zonë largohet nga mbrojtja kuqezi.

4’ Loja zhvendoset nga një gjysmëfushë në tjetrën, me të dy skuadrat që i afrohen zonës, pa arritur të gjuajnë.

1’ Laçi nis Bajramin nga e majta, pasimi i tij në qendër për Manajn ndalet nga Gvardiol

1’ Nis dueli në stadiumin e Hamburgut.

1’ Nis dueli në stadiumin e Hamburgut.

FORMACIONET TITULLARE

KROACIA: Livakoviç, Juranoviç, Shutalo, Gvardiol, Perishiç, Brozocviç, Kovaçiç, Modriç, Majer, Kramariç, Petkoviç.
Trajner: Zlatko Daliç

SHQIPËRIA: Strakosha, Hysaj, Ajeti, Gjimshiti, Mitaj, Ramadani, Asllani, Laçi, Bajrami, Asani, Manaj.
Trajner: Silvinjo