Një operacion i FBI-së amerikane pengoi një celulë terroriste të lidhur me ISIS-in pasi ata bënë kërcënime kundër lojtarëve dhe tifozëve të Real Madridit.

Përpjekja, e cila përfshinte gjithashtu Shërbimin e Informacionit të Gardës Civile të Spanjës dhe Europolin, depërtoi me sukses në organizatën propagandistike të Fondacionit I’lam. Siç raportohet nga El Confidencial , 9 individë u arrestuan në Girona, Cadiz, Almeria dhe Tenerife në lidhje me kërcënimet.

Gazetari Jose Maria Olmo shkroi në Twitter për të zbuluar se hetimi kishte çmontuar një rrjet terrorist që “urdhëronte ndjekësit e tij të sulmonin autobusin e futbollistëve të Real Madridit dhe tifozëve të ekipit”.

Celula raportohet se publikoi ​​një seri mesazhesh kërcënuese, njëri prej të cilëve përshkruante siluetën e një figure me kapuç me një pushkë, të pozicionuar brenda pamjes së stadiumit Santiago Bernabeu të Madridit, duke synuar autobusin e ekipit.

El Confidencial ka raportuar se një poster që mbante mesazhin “Vritini të gjithë” është shpërndarë përpara çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve në prill. Kërcënimet dukej se kishin për qëllim Real Madridin teksa po përgatiteshin të përballeshin me Manchester Cityn në kryeqytetin e Spanjës.