Dorëheqja e Gareth Southgate, si dhe lënia e një vrime kozmike në stol, ka ndezur një garë për të gjetur trajnerin e ri të Anglisë. Humbja në finale kundër Spanjës në Euro 2024 ishte arsyeja e largimit tashmë të ish-trajnerit të ‘Tre Luanëve’, kështu që Federata Angleze e Futbollit e gjen veten në grahmat e kërkimit për trashëgimtarin e tij.

Emri i ri? Nëse do të ishte në dorën e FA, Eddie Howe do të ishte zëvendësuesi i përsosur, por Newcastle ka vendosur ta mbrojë atë në rast të një sulmi ndaj menaxherit të tyre. Në vend të kësaj, në orët e fundit kanë dalë disa lajme të pabesueshme: sipas asaj që u zbulua nga The Sun, Joachim Low do të kishte dalë përpara për pozicionin vakant si trajner i Anglisë.

I ri nga lamtumira e kombëtares gjermane, pasi e drejtoi atë për 15 vjet dhe ngriti Kupën e Botës në Brazil në vitin 2014, trajneri 64-vjeçar do të ishte i lumtur të fliste me FA për mundësinë e marrjes në dorë të punë si trajner.

Qëndrimi i FA? Përsa i përket Federatës Angleze të Futbollit, preferenca do të ishte për një drejtues të ri anglo-sakson, por nuk do të përjashtonin asnjë mundësi për një të huaj. Atraksioni për Low është aty, duke marrë parasysh përvojën e tij të madhe ndërkombëtare me Gjermaninë.

Ai udhëhoqi Mannschaft në vendin e tretë në Kupën e Botës 2010 në Afrikën e Jugut, ku ata mundën Anglinë 4-1. Plus, paga do të ndihmonte: Southgate fitonte 5 milionë funte në vit, Low fitoi vetëm gjysmën e kësaj shume në kontratën e tij të fundit me DFB.