Nuk ishte një shëtitje në park për Real Madridin, por në fund erdhi fitorja dhe fundi i ndeshjes ndaj Valladolidit rezultoi i gjerë. Carlo Ancelotti analizoi në konferencën për shtyp fitoren 3-0 të Merengues në Bernabéu, e vlefshme për ditën e dytë të La Liga.

“Është një ndjenjë e mirë, sepse kur fitojmë një ndeshje duhet të jemi të lumtur. Sidomos duke pasur parasysh vështirësitë e pjesës së parë. Pjesa e dytë ishte shumë më aktive në front, më shumë shpejtësi me topin”.

Përveç Valverde dhe Brahim Diaz, ka një tjetër lojtar që ka të gjithë vëmendjen, dhe ai është Endrick. Ish braziliani Palmeiras, i cili në moshën 18 vjeç e 35 ditë u bë lojtari i huaj më i ri që ka shënuar për Real Madridin. Të gjitha në 10 minutat e luajtura: “Duket shumë i mirë. Ai tregoi cilësitë e tij përpara portës. Ai është një sulmues shumë i fuqishëm, është qendërsulmues”, nisi trajneri italian për AS.

Ndërsa për paraqitjen e dobët të Mbappe dhe Vinicius, ndryshe nga ish-lojtari maroken i Milanit dhe fëmija i mrekullueshëm Diaz që shënoi dhe që mund ta fuste Ancelottin nën presion për zgjedhjet që duheshin bërë:

“Asnjë presion. Janë gati, përfitojnë nga minutat që u jap. Është gjithmonë e ndërlikuar, si për Lucas Vázquez, i cili nuk është në formacion, por nuk i ndalon stërvitjet. Kjo më trishton pak, por është përgjegjësia ime, që duhet të zgjedh startuesit.

Sidomos në fillim të sezonit, me vapë, lojtarët lodhen. Nuk më ka ndodhur kurrë në 40 vjet, unë duhet të zgjedh lojtarët më të freskët në fushë. Lojtarët duhet të kenë më shumë përgjegjësi në fushë, unë tashmë kam folur me ta për këtë”.