16.04.2024 05:24

Kulture

Dashuri në moshën 70-vjeçare, Alfred Trebicka si protagonist i “Para perëndimit”: Liria e individit...

Është vepra e fundit e nobelistit gjerman Gerhart Hauptmann që propozohet gjatë këtij muaji në teatrin Metropol. 4 aktet e dramës “Para perëndimit” vijnë...

Shqipëria dhe Franca forcojnë bashkëpunimin në administrimin e pyjeve

Në kuadër të vizitës zyrtare të kryeministrit Edi Rama së bashku me një delegacion zyrtar në Paris, Shqipëria dhe Franca do të forcojnë bashkëpunimin...

U nda nga jeta pas një sëmundje të rëndë, mbahen homazhe në nder të...

Mbahen sot homazhe në Akademinë e Arteve në nder të piktorit të njohur Ali Oseku, i cili u nda dje nga jeta në moshën...

7 muaj në provë, si zgjidheshin spikeret në kohën e Enver Hoxhës! Ja si...

E ftuar në “Galeri” të ‘E diell’ ishte prezantuesja e famshme e RTSH, Iva Hoxha. Pas eksperiencës së saj 30 vjeçare në ekran, ajo tregon...

Sot feston ditëlindjen e 92-të Margarita Xhepa, aktorja brilante shqiptare

Sot feston ditëlindjen ylli i kinematografisë shqiptare Margarita Xhepa. Margarita Xhepa është aktore shqiptare e njohur si një nga zonjat e mëdha të kinemasë...

Rritet vlera e xhubletës pas njohjes nga UNESCO

Vendi i punës së artizanes Edlira Sulaj i ngjan një muzeu etnografik. Gjithë tradita e kostumeve tradicionale nga veriu në jug, gjenden në punishten...

Ministri Gonxhja shprehet se ikonat e vjedhura janë kopje fallco

Në lidhje me lajmin e vjedhjes së ikonave në Durrës Ministri për Kulturën Gonxhja është shprehur se në asnjë prej fondeve nuk ka mungesa...

Piktori i njohur shqiptar Gjergji Marko: Tavani i Kishës së madhe në Shkodër nuk...

“Dy botët” e Gjergji Markos (piktorit, arreduesit dhe kostumografit të njohur shqiptar)janë puthitur në një pike vlefshmerie në rrefimin “ Mes dy botëve”, duke...

Kush ishte vajza që Sigurimi i Shtetit i çoi Ismail Kadaresë në Paris? Misteri...

Shkrimtarja Mira Meksi e ftuar në emisionin “Artkand” në Top Channel ka rrëfyer detaje nga libri i saj “Parisi vret” i bazuar në një...

Pikturat e Van Gogh në një ekspozitë dixhitale në Korçë, 28 materiale nga Muzeu...

Pikturat e Vincent van Gogh janë ekspozuar për herë të parë në Shqipëri në një formë ndryshe në Galerinë Dixhitale të Korçës. “Ne jemi shumë...