21.07.2024 12:58

Teknologji

Kreu i Crowdstrike: Problemi që shkaktoi kolapsin global të sistemeve dixhitale u rregullua

Problemi që shkaktoi një “black out” në kompani të ndryshme kritike si linjat ajrore apo banka e linja hekurudhore është rregulluar. Lajmin e bëri të...

Kaos në të gjithë botën/ Reagon Microsoft: Nisi pas mesnate, po hetojmë problemet me...

Ai thotë se ndërprerja e shërbimit filloi pas mesnate sipas Sky News. Kompania thotë se po heton problemet me shërbimet cloud në SHBA dhe një...

BE: Platforma X po mashtron përdoruesit me llogaritë e verifikuara

Platforma X e miliarderit, Elon Musk, po mashtron përdoruesit me llogaritë e verifikuara dhe po shkel rregullat e përmbajtjes të Bashkimit Evropian, tha Brukseli...

NASA publikon foto të “lindjes së Hënës” nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor

NASA rregullisht kap imazhe mahnitëse të universit tonë, duke i lënë të magjepsur adhuruesit e hapësirës. Rrjetet sociale të Agjencisë Hapësinore të SHBA-së janë...

Apple paralajmëron përdoruesit e ‘iPhone’ për sulme spyware

Korporata amerikane e teknologjisë “Apple” paralajmëroi përdoruesit e “iPhone” në 98 vende të botës për sulme të mundshme të spyware. “Apple ka zbuluar se ju...

Aplikacioni TEA, udhërrëfyesi digjital i Shqipërisë turistike

Në ndihmë të turistëve dhe pushueseve në këtë sezon turistik do të vijë Aplikacioni TEA. Kjo platformë e re do t’i ndihmojë turistët të njihen...

Rekord i ri në shpejtësinë e internetit, nuk do ta besoni sa terabit arrin...

Instituti japonez i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit ka arritur të arrijë një rekord të ri në shpejtësinë e transmetimit të të dhënave përmes...

Edhe kur s’keni internet ju mund ta përdorni Google Maps, ja mënyra

Megjithatë, gjithçka nuk është e humbur. Në këto situata, mund të shkarkoni Google Maps për përdorim jashtë linje dhe të merrni udhëzimet e duhura....

Los Angeles do të ndalojë përdorimin e celularëve në shkolla/Ja arsyeja

Autoritetet arsimore në Los Anxhelos votuan dje në favor të ndalimit të plotë të përdorimit të telefonave inteligjentë në shkollat ​​e qytetit. Lëvizja vjen pasi...

Plug & Play, një prej akseleratorëve më të mëdhenj në botë vjen në Tiranë,...

Plug & Play, një prej akseleratorëve më të mëdhenj në botë pritet të nxisë inovacionin në Shqipëri. Ministrja e Shtetit për Sipërmarrjen Delinda Ibrahimaj...