Dita e sotme do të nisë me kthjellime dhe vranësira të lehta. Sipas Meteoalb parashikohet që mesdita dhe orët vijuese t’i largojnë vranësirat nga zona e ulët e Shqipërisë duke i drejtuar përgjatë kufirit Lindor. Temperaturat e ajrit do te ulen në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat minimale dhe maksimale nga -5°C në 14°C.

Era do fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Lindor – Verilindor duke krijuar në det dallgëzimi 3 ballë.