Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden do të inaugurohet të mërkurën (20 janar) në një ceremoni që do të shënojë zyrtarisht fundin e periudhës së tranzicionit nga Donald Trump. Por ky vit do të jetë ndryshe – për shkak të pandemisë COVID-19 por edhe polarizimin e politikës amerikane, përcjell Telegrafi. Në këtë drejtim ua sjellim një vështrim rreth pesë ndryshimeve kryesore që e bëjnë të veçantë përurimin e këtij viti. Masat e shëndetit publik u vendosën mes pandemisë COVID-19 Turmat e mëdha që normalisht zbresin në Uashington DC për një përurim presidencial mund të duken shumë ndryshe këtë vit, me distancën shoqërore që pritet të zbatohet në mënyrë që të frenohet përhapja e COVID-19.

Madhësia e turmës së inaugurimit kishte qenë një lajm në përurimin e administratës Trump, me sekretarin e parë të shtypit të presidentit amerikan Sean Spicer që këmbënguli se turmat inauguruese të Trump ishin më të mëdhatë ndonjëherë, megjithëse fotot tregonin diçka më ndryshe. Këtë vit, komiteti presidencial përurues për Biden po inkurajon njerëzit të ndjekin ngjarjen virtualisht, “duke nxitur publikun të përmbahet nga çdo udhëtim dhe të marrë pjesë në aktivitetet inauguruese nga shtëpia”.Rreth 200,000 flamuj u vendosën në National Mall për të përfaqësuar amerikanët dhe biletat për këtë ngjarje janë mjaft të kufizuara me vende të ndara në skenën e inaugurimit. Do të ketë një “paradë virtuale” për të shënuar ndryshimin e pushtetit që do të “paraqesë shfaqje të larmishme, dinamike në komunitetet në të gjithë vendin”, tha komiteti në një deklaratë.

Pastaj, daullet e studentëve të universitetit do jenë gjithashtu pjesë e paradës. Fundi i ditës do të shënohet nga një program virtual që transmetohet në rrjetet kryesore televizive të SHBA të quajtur “Festimi i Amerikës” – duke shfaqur shumë njerëz të famshëm dhe interpretues të ndryshëm. Donald Trump është presidenti i katërt amerikan që bojkoton inaugurimin e pasardhësit Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka thënë se ai nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e pasardhësit të tij, duke “prishur traditën”. Në mënyrë tipike, presidentët marrin pjesë në inaugurim si pjesë e dorëzimit të pushtetit tek komandanti i përgjithshëm i ardhshëm. Në vitin 2017, ish-presidenti Barack Obama dhe kandidatja Demokratike Hillary Clinton, të cilët kishin humbur zgjedhjet, morën pjesë në inaugurimin e Trump, përcjell Telegrafi. Trump është presidenti i katërt amerikan që bojkoton inaugurimin e një pasardhësi dhe i pari që e bëri këtë që kur Andrew Johnson refuzoi të merrte pjesë në ceremoninë e Ulysses S. Grant në 1869.

John Adams gjithashtu anashkaloi inaugurimin e Thomas Jefferson në vitin 1800, duke liruar Shtëpinë e Bardhë në katër në mëngjes dhe John Quincy Adams anashkaloi inaugurimin e Andrew Jackson në 1829. Dy presidentë të tjerë humbën inaugurimin e pasardhësit të tyre, përfshirë Martin Van Buren për arsye të panjohura dhe Woodrow Wilson për arsye shëndetësore.Tensionet pas trazirave në Kapitol detyruan ligjvënësit të  evakuojnë ndërtesën Përurimi vjen në një kohë të polarizimit të thellë në Shtetet e Bashkuara dhe tensionet mbeten të larta pasi protestuesit sulmuan Kapitolin e SHBA-së ndërsa Kongresi po certifikonte fitoren elektorale të Joe Biden. Pesë njerëz vdiqën në kaosin që pa policinë e Kapitolit “të pushtohej” nga mbështetësit e Trump të cilët hynë në zyrat e Kongresit dhe detyruan ligjvënësit të largoheshin në një vend të sigurt të pazbuluar – në atë që ligjvënësit e quajtën një ditë të errët në historinë e vendit.

Presidenti Trump kishte përsëritur pretendime të pabazuara se mashtrimi i zgjedhjeve ishte kryer për javë pas humbjes së tij. Demokratët gjithashtu fajësuan Donald Trump për herë të dytë javën e kaluar për nxitjen e “kryengritjes” në Capitol. Rritet siguria mes ngjarjeve të inaugurimit Një inaugurim presidencial është gjithmonë një ngjarje e sigurisë së lartë, me zyrtarë të sigurisë që deklarojnë se përgatitjet kanë qenë duke u zhvilluar për një kohë të gjatë. Por zyrtarët amerikanë janë të shqetësuar për grupet e ekstremit të djathtë që protestojnë gjatë ngjarjeve. Rreth 25,000 anëtarë të Gardës Kombëtare do të jenë të pranishëm në Uashington D.C për ngjarjen, me Pentagonin që ka verifikuar anëtarë për çdo lidhje me ekstremistët e ekstremit të djathtë, raportoi AP. Drejtori i FBI Christopher Wray tha javën e kaluar FBI po ndiqte bisedat në lidhje me protestat e armatosura. Nderimi i vik ti mave nga COVID-19 pas një viti të vështirë në SHBA në shfaqje të ‘unitetit’

Tema e inaugurimit të këtij viti është “Amerika e Bashkuar”, njoftoi komiteti përurues, duke deklaruar se presidenti i ardhshëm i SHBA-së ishte i përkushtuar për “shërimin” dhe “afrimin e vendit së bashku”. Vik timat e COVID-19 u vendosën të nderohen një ditë para inaugurimit të Biden, në një ceremoni rreth Lincoln Memorial Reflecting Pool. “Do të jetë ndriçimi i parë përreth Pishinës për të përkujtuar jetët e humbura amerikane”, tha komiteti përurues. Pas inaugurimit, Biden do të bashkohet me ish-presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton për të vendosur një kurorë lulesh në Varrin e Ushtarit të Panjohur në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit në një nga aktet e tij të para si president. Një ditë pas inaugurimit të tij, Biden do të presë një Shërbim Lutje Përuruese Presidenciale Virtuale në Katedralen Kombëtare të Uashingtonit. Ndryshe, COVID-19 ka infektuar më shumë se 24.1 milionë njerëz në SHBA dhe ka vrarë më shumë se 399,000.