Kryeministri Kyriakos Mitsotakis njoftoi të martën një bllokim pothuajse total në rajonin më të populluar të Greqisë deri më 28 shkurt të martën në mbrëmje, duke përmendur një rritje “shqetësuese” të shtrimeve në spital në Atikë dhe në përhapjen e varianteve Covid-19 të cilat janë më të transmetueshme Kufizimet e reja do të hyjnë në fuqi të enjten (11 shkurt).

“Përvoja nga vala e parë e pandemisë, si dhe nga bllokimi pas pushimeve të Krishtlindjeve, tregon se sa më shpejt të zbatohen kufizimet, aq më shpejt të hiqen,” tha ai në një fjalim televiziv drejtuar kombit. “Kjo është arsyeja e vendimit tim sot: Të go das shpërt himin Covid-19 përpara se të përhapet, duke zvogëluar lëvizjen e përgjithshme. Dhe t’i japim kohë sistemit tonë shëndetësor, ndërsa vaksinimet do të vazhdojnë,” shtoi ai.

Gjatë bllokimit të plotë në Atikë – që përfshin Athinën – të gjitha dyqanet me pakicë dhe shkollat ​​do të mbyllen, me përjashtim të supermarketeve, dyqaneve të tjera të ushqimit dhe farmacive. Sallone flokësh dhe kisha gjithashtu do të mbyllin dyert e tyre. Restorantet dhe kafenetë do të lejohen vetëm të ofrojnë shërbime të marrjes me vete. Ky do të jetë bllokimi i dytë i plotë në rajon që nga fillimi i pandemisë vitin e kaluar. Në bllokimin e parë të plotë, qeveria vendosi kufizime për të gjithë vendin që zgjatën nga 23 Mars deri më 4 maj në një përpjekje për të ndaluar valën e parë të virusit.

Atika dhe vendi kanë qenë tashmë në një bllokim më të lirshëm që nga fillimi i nëntorit 2020, me dyqane që veprojnë me një sistem të parregullt që varionte nga klikimi dhe mbledhja te funksionimi normal. Klasat gjithashtu ishin lejuar të funksiononin që nga janari, me përjashtim të shkollave të mesme që vazhduan me mësimin në distancë. Njoftimi i kryeministrit erdhi pasi Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik (EODY) raportoi një rritje të infeksioneve të reja në 1,526 të Martën, nga 638 të Hënën, nga të cilët 750 ishin në Atikë.

Ekipet shëndetësore kryen gjithsej 53,015 teste (teste molekulare dhe të shpejta) në 24 orët e fundit, numri më i madh i kryer në një ditë që nga fillimi i pandemisë.