Ka nisur sot puna për zbatimin e projektit për transformimin e piramidës. Punimet po inspektohen nga kreu i qeverisë Edi Rama, bashkë ambasadoren e SHBA në Shqipëri Yuri Kim.

“Nis puna për zbatimin e projektit të rijetëzimit të piramidës; një projekt fantastik transformimi arkitektonik i studios së famshme hollandeze MVRDV, që do krijojë kushtet optimale për Qendrën më të madhe Digjitale në rajon”, shkruan Rama. Kujtojme se projekti i ristruktimit te Piramides ka qene objektiv i qeverisjes se dyte te PD, qe tentpoi ta kthente ne fillim salle Parlamenti dhe me pas Teater, ndersa u investuan mbi 3 milione euro.

Rezultati ishte kthimi i saj ne germadhe, dhe vjedhja e pllakave te mermerit e zevendesimi i tyre me pllaka banjoje, duke e kthyer ne nje gjendje me te keqe nga qse ishte!