Gjatë Ramazanit, për të përmbushur sasinë e energjisë dhe lëndëve ushqyese që trupi juaj ka nevojë gjatë ditës, duhet të hani ushqime të pasura me proteina, karbohidrate, vitamina dhe minerale, dhe duhet të siguroheni që të pini mjaft ujë. Të rriturit duhet të pinë 3 deri në 4 litra ujë në ditë. Edhe pse e merrni 40% të kësaj sasie nga ushqimet, lëngu i frutave, uji mineral, çaji dhe pijet e tjera, përsëri duhet të pini 1.5 dhe 2.5 litra ujë në ditë. Kjo do të thotë që duhet të pini dy ose tre gota ujë çdo orë nga iftari në syfyr. Një nga gabimet më të zakonshme është të hani snacks pas iftarit në mënyrë që të shtypni oreksin tuaj dhe pastaj të flini, duke lënë syfyrin dhe duke qëndruar i uritur deri në iftarin tjetër. Gjithmonë duhet të hani gjatë syfyrit, mundësisht para se të filloni agjërimin. Ushqimi para gjumit ose shmangia e ngrënies gjatë syfyrit mund të shkaktojë probleme serioze si ulja e sheqerit në gjak dhe dehidrim. Si rezultat, mund të ndiheni të trullosur dhe të shpërqendruar gjatë ditës, informon abcnews.al.

Pra, çfarë duhet të hani gjatë syfyrit që të ndiheni më energjik gjatë gjithë ditës? Një mëngjes i lehtë, i shëndetshëm dhe i ngopur është një mundësi e shkëlqyeshme. Para lindjes së diellit, ju mund të hani produkte qumështi dhe perime të freskëta siç janë djathërat, vezët, domatet dhe kastravecat. Për më tepër, mund të shijoni një supë, perime të gatuara në vaj ulliri dhe fruta. Ky kombinim plotëson nevojat ditore të trupit tuaj për energji, vitamina dhe proteina. Përveç frutave, duhet të hani bukë gruri dhe makarona, grurë kuskus ose bulgur të pasur me karbohidrate dhe fibra, të cilat janë të mira për sistemin tuaj të tretjes, informon abcnews.al. Frutat e thata si hurmat, arrat dhe bajamet janë gjithashtu shtesa të shkëlqyera ushqimore. Ato mund t’ju ​​bëjnë të ndiheni të ngopur për orë të gjata gjatë gjithë ditës.

Qëndrimi i shëndetshëm dhe i hidratuar gjatë Ramazanit Gjatë Ramazanit, duhet të shmangni aktivitetet e përditshme që mund të dehidratojnë trupin tuaj. Nëse ushtroni rregullisht, duhet të vazhdoni të plotësoni nevojat tuaja ditore të energjisë, proteinave dhe ujit gjatë kohës që nuk jeni duke agjëruar. Për më tepër, ulni kohëzgjatjen tuaj të stërvitjes me 30% gjatë Ramazanit, sugjeron abcnews.al.

Prishja e agjërimit me ushqime që treten lehtë është një mundësi e mirë, e shëndetshme. Gjatë Ramazanit, njerëzit priren të hanë shumë ushqim shumë shpejt pas shumë orësh të gjata agjërimi. Por provoni të prishni agjërimin me supë, pastaj ujë, ajran ose lëng frutash të shtrydhura të freskëta, në mënyrë që të mund të hidratoni trupin tuaj pas një dite të gjatë dehidrimi, dhe pastaj të hani pjatën kryesore 10 ose 15 minuta më vonë. Kjo do të parandalojë marrjen e tepërt të ushqimit duke ju dhënë një ndjenjë të ngopjes, e cila nga ana tjetër do të ndihmojë sistemin tuaj të tretjes. Ramazani është muaj i shenjtë për besimtarët myslimanë, dhe siç mund ta shihni, ka shumë mundësi në dispozicion për të agjëruar dhe për të qëndruar të shëndetshëm dhe të ushqyer.