09.12.2023 05:13
Home Shëndet

Shëndet

E frikshme, mjekët heqin 60 krimba nga sytë e një pacienteje

Mjekët kanë nxjerrë më shumë se 60 krimba të gjallë nga syri i një pacienteje. Gruaja nga Kunming, Kinë po kruante sytë e irrituar kur...

Ushqimet e pasura me zink për shëndet gjatë dimrit

Shmangia e ftohjes së zakonshme (ose rinovirusi,në terma shkencorë) është në mendjen tonë edhe më shumë këtë vit me pandeminë e vazhdueshme. Por para së...

Neuronet fillojnë të humbasin në të 30-at, eksperti i njohur flet për humbjen e...

Humbja e kujtesës mund të konsiderohet normale, veçanërisht me moshën Këtë ka pohuar për HuffPost Carmen Carrión, një neuropsikolog dhe një asistent profesor i neurologjisë...

Mjekët: Janë shtuar problemet për pacientët kronikë pas infektimit nga Covid

Pandemia është mbyllur, por problemet që la pas koronavirusi janë ende të hapura. Tek shumë persona sipas mjekëve Covid ka agravuar sëmundjet kronike, tek...

Shenjat paralajmëruese të dhimbjes së kokës! Gjashtë simptoma të pazakonta që mund të sinjalizojnë...

Dhimbjet e kokës, një sëmundje e zakonshme, ndahen kryesisht në dy kategori: dhimbje koke parësore dhe dhimbje koke dytësore. Ndër këto, dhimbjet e kokës nga...

Fruti që simbolizon dashurinë, pjellorinë, lumturinë dhe rregullon kolesterolin! Kujdes farat janë helmuese

Ftoi është një frut i njohur që nga kohërat e lashta. Ftonjtë simbolizonin dashurinë dhe lumturinë, ndaj ofroheshin në ceremonitë e dasmës. Ndoshta ato janë...

Refluksi gastroezofageal/ Zbuloni tre lëvizje qetësuese që duhet të bëni për të qetësuar stomakun

Sëmundja e refluksit gastroezofageal është një çrregullim i tretjes që prekë shumë veta, sidomos afër Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri për shkak të ushqimeve...

Stina e çajit, konsumojeni pa sheqer për efekte pozitive

Një lugë sheqer nuk është e nevojshme për të shijuar një gotë çaj, sipas studimeve. Ky ishte rezultati i një analize njëmujore nga hulumtuesit londinezë,...

Nuk ka vend për alarm! Sëmundja e rrugëve të frymëmarrjes që kaloi kufijtë e...

Sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes janë duke u shkaktuar prej patogjeneve të njohura dhe nuk ka shenja për sëmundje të reja infektive, kanë thënë...

Ushqimi që nuk duhet të konsumoni për sëmundjet e zemrës

Yndyrnat janë të nevojshme për mbarëvajtjen e funksioneve në organizëm, por jo të gjitha janë të shëndetshme, veçanërisht për burrat dhe djemtë. I tillë është...