Pak ditë para zgjedhjeve të 25 Prillit, kreu i PD-së, Lulzim Basha vijon të braktiset nga qytetarët në takimet që po zhvillon. Pas Vlorës, Sarandes, Delvines, Tepelenës dhe Pogradecit drejtuesi i PD-së është pritur vetëm nga një grup militantësh edhe në qytetin e Korcës.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është braktisur më herët edhe në Tepelenë, Sarande, Levan e Delvine ku në mitingun përmbyllës janë grumbulluar ‘një grusht’ militantësh demokratë (edhe ata të importuar nga Gjirokastra, specifikisht nga Lazarati).