Florentino Perez flet. Pas 24 orëve politikisht më të nxehta në historinë e futbollit europian, presidenti i Real Madridit dhe drejtuesi i Superligës së re, që po merr formë, thotë fjalën e tij. Në mikrofonët e “Chiringuito”, Perez shpjegoi arsyet ekonomike që çuan në themelimin e Superligës: “Klubet më të rëndësishme në Angli, Spanjë dhe Itali duhet të gjejnë një zgjidhje për situatën e keqe në të cilën ndodhet futbolli. Ne kemi humbur 5 miliardë euro. Kjo ndodh kur nuk ka më të ardhura.

Ne kemi humbur të drejtat televizive. Ne kemi arritur në përfundimin se duke krijuar Superligën në vend të Champions League mund të kompensojmë të ardhurat që kemi humbur, sepse tifozët nga e gjithë bota do të jenë në gjendje të shohin klubet e mëdha gjatë javës”.

Sipas numrit një të Real Madridit, Superliga lindi me qëllim të shpëtimit të futbollit: “Tani nuk ka të ardhura të nevojshme për të kursyer në futboll. Kur them ‘kursyer’ kam ndërmend të shpëtojnë të gjithë, në mënyrë që të jetojmë në paqe për njëzet vitet e ardhshme. Po flasim për një situatë dramatike. Me këtë format ne mund ta shpëtojmë futbollin, ashtu si Kupa e Kampionëve e shpëtoi atë në vitet 1950″.

Presidenti i Real Madridit pastaj shpjegoi pengesat e gjetura në rrugën e vullnetit të zhvillimit: “Futbolli duhet të zhvillohet dhe pandemia e ka përshpejtuar këtë proces. Pa Superligë, futbolli do të vdesë më 2024. Champions League po humbet interesin, të drejtat televizive po bien. FIFA dhe UEFA janë të vetëdijshme për ndryshimin. Futbolli ka interes kur ndeshen klubet më të mira. Nuk janë vetëm të pasurit, që duan Superligën. UEFA është një monopol”.

Futbolli po përballet me një krizë të paparë: “ECA flet për humbje prej 5 miliardë eurosh. Te Real Madridi kishim një buxhet prej 800 milionë euro dhe u mbyllëm në 700 milionë. Këtë vit, në vend që të arrijmë në 900 milionë, duhet të shohim nëse arrijmë në 600 milionë. Në dy vite kemi humbur 400 milionë.

Kur nuk keni të ardhura, përveç të drejtave televizive, mënyra e vetme për të rritur të ardhurat tuaja është të propozoni ndeshje më interesante për tifozët në të gjithë botën për t’i parë. Për këtë arsye, ne kemi vendosur që në vend të luanim Champions League do të kishim një Superligë, që mund të na lejojë të lehtësojmë situatën që po përjetojmë”.

Perez, gjithashtu iu përgjigj kritikave për mungesën e konkurrencës dhe meritokracisë: “Nuk është një turne i mbyllur, çdokush mund të hyjë. Pesë skuadra mund të hyjnë për merita sportive. Ne do të duhet të flasim me UEFA-n për pesë vendet akoma në dispozicion. Unë nuk e kuptoj pse UEFA ka vendosur të reformojë Ligën e Kampionëve, është absurde”.

Për momentin, ekipet që nuk do të marrin pjesë në Superligë përfshijnë emra të mëdhenj si PSG dhe Bayern Munich: “PSG nuk është ftuar deri më sot, ne as nuk kemi folur me klubet gjermane. Tani jemi 12 klube dhe duam të arrijmë 15. Nëse PSG dhe Bayern Munich refuzojnë, asgjë nuk do të anulohet”.

Shumë njerëz pyesin se kur do të fillojë Superliga: “Ne duam të nisim sa më shpejt që të jetë e mundur. Kemi arritur në përfundimin se duke luajtur Superligën në vend të Champions League, ne do të jemi në gjendje të rimarrim atë që humbëm.

Nuk do të ketë ndeshje me cilësi të dobët. Barcelona-Manchester United është më argëtuese se Manchester United kundër një ekipi modest. Ne kemi tifozë në të gjithë botën dhe kështu bëhen paratë. Dhe këto para janë për të gjithë. Është një piramidë”.

Për lojtarët e përjashtuar nga ekipet kombëtare, të kërcënuar nga UEFA, si dhe për rrezikun e dëbimit nga Champions League dhe nga ligat vendase, Perez thotë: “Lojtarët mund të jenë të sigurt, asgjë nuk do të ndodhë. UEFA nuk duhet të kërcënojë. Klubet e Champions League dhe klubet e tjera të Superligës nuk do të eliminohen nga kupat. E pamundur që të ndodhë. Jam 100% i sigurt për këtë, kampionatet do të jenë në gjendje të vazhdojnë normalisht, ato mund të bashkëjetojnë në mënyrë perfekte me Superligën”.

Florentino Perez kritikoi veprimet e UEFA-s: “Nuk ka një imazh të mirë, duhet të jetë transparente. Ajo zbuloi një format të ri të Champions League, të cilin thotë se do ta fillojë më 2024, që askush nuk e ka kuptuar. Deri në vitin 2024 do të kemi vdekur. Ka klube që kanë humbur qindra miliona”.

Superliga do të jetë gjithashtu një mjet për të përmirësuar disa gjëra në fushën e arbitrimit: “VAR dhe arbitrat do të përmirësohen. Do të përpiqemi t’i zgjedhim me kritere profesionale”.