Greqia do të jetë mbështetësja kryesore në rrugën europiane të Shqipërisë,deri në integrimin e plotë të saj në Bashkimin Europian.

Lajmi konfirmohet nga ministri i jashtëm grek Nikos Dendias, i cili pati një takim me ambasadoren shqiptare në Athinë, Luela Hajdaraga.

Sipas zotit Dendias, dy vendet tona veçse fqinj, janë miq të mirë dhe Athina do të gjendet pranë vendit tonë sfidat e integrimit, por edhe në ato të bashkëpunimit rajonal.

Nikos Dendias përgëzoi kryeministrin shqiptar për fitoren në zgjedhjet e 25 prillit dhe shprehu bindjen se procesi i bisedimeve mes dy vendeve do të intesifikohet edhe më tej në të ardhmen.

Lufta kundër covid, hapja e kufijve me dy vendeve dhe hapja e sezonit turistik për të cilin besohet se do të jetë mjaft i mirë për të dyja vendet, ishte një tjetër temë e bisedimeve mes zotit Dendias dhe zonjës Hajdaraga.

Zonja Hajdaraga falënderoi ministrin e jashtëm Dendias për suportin që ai i ka dhënë marrëdhënieve dypalëshe dhe jo vetëm atyre,por gjithë klimës në politikë në rajon falë bisedimeve dhe një fryme të re mes vendeve të Ballkanit dhe atyre europiane.

Takimi u zhvillua pikërisht edhe në ditën e 50 vjetorit të rivendosjeve së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.