Nëse keni lëkurë të thatë, është e rëndësishme që të tregoni një kujdes të shtuar gjatë verës. Për këtë arsye, duhet të ndiqni disa këshilla në mënyrë që ta mbani lëkurën sa më të shëndetshme gjatë ditëve të nxehta.

Hidratoni lëkurën tuaj-Menjëherë pas dushit, aplikoni një krem hidratues të lehtë, pa yndyrë dhe krem mbrojtës nga dielli para se të dilni.

Shmangni kondicionimin e ajrit-Është një tendencë e përgjithshme për të përdorur AC në verë, por mund të thithë të gjithë lagështinë në trup, duke e bërë lëkurën të thatë. Mundohuni ta shmangni sa më shumë ose përdoreni në një nivel më të moderuar.

Temperaturë e ulët në dush-Sigurisht, një dush i nxehtë mund të jetë qetësues, por nuk është më i miri për lëkurën e thatë. Kjo sepse uji jashtëzakonisht i nxehtë mund të largojë vajrat natyralë nga lëkura, duke e lënë atë edhe më të thatë.

Peeling-Përdorimi i produkteve natyrore për peeling si bajamja, arra dhe kajsia jo vetëm që do të largojnë puçrrat, por gjithashtu do të rivendosë lagështinë në lëkurë. Grini 3-4 bajame dhe përziejini me kos. Masazhoni fytyrën dhe më pas shpërlajeni me ujë të ftohtë.

Maska për fytyrën-Një përzierje natyrore dhe me fruta mund të rikthejë lagështinë dhe shkëlqimin në lëkurën tuaj.