Njëri prej tyre u largua nga klubi ku u rrit dhe u bë profesionist, teksa tjetri sapo është ribashkuar me klubin që e bëri yll botëror. Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo mund të jenë mbi 30-vjeçar, por ata mbesin top-lojtarë, teksa kanë edhe disa rekorde që ende mund t’i thyejnë. Ish-yjet e Barcelonës dhe Real Madridit që tani luajnë jashtë Spanjës kanë shkruar faqe e faqe në historinë e futbollit. Ata do të mbahen mend përjetësisht për çfarë kanë bërë, por gjithashtu për atë se çfarë mund të arrijnë.

Çfarë kanë arritur Messi dhe Ronaldo deri tani? Tituj lige, trofe të Kupës, Champions League dhe trofe ndërkombëtar, këta lojtarë kanë fituar gjithçka në nivel klubi. Sa i përket golave, Ronaldo këtë javë u bë futbollisti me më së shumti gola në kombëtare me 111. Messi, ndërkohë, është golashënuesi më i mirë në histori të La Ligas me 474 dhe në Champions League për një ekip me 120 sosh.

Sulmuesi portugez është top-golashënuesi i Champions Leagues, nëse llogariten të gjithë klubet ku ka luajtur, me 134 gjatë kohës kur ishte për Manchester United, Real Madrid dhe Juventus. Messi mban rekordin për më së shumti gola në një sezon në La Liga me 50, dhe ka fituar më së shumti Pichichi, gjithsej tetë.

Çfarë mund të arrijnë ende Messi dhe Ronaldo? Ronaldo mund të bëhet top-golashënuesi më i mire i të gjitha kohërave, por Messi mund të bëhet top-golashënuesi i Amerikës Jugore, teksa i nevojiten edhe dy për të kaluar rekordin e Peles. Nënshkrimi i ri i Manchester United , nga ana e tij, është dy paraqitje larg nga të qenit krijuesi kryesor i Ligës së Kampionëve, një rekord që mbahet aktualisht nga Iker Casillas , i cili ka 177. Messi ka 149 paraqitje.