I përjashtuar nga Basha, Sali Berisha ka nisur një tur takimesh, për të risjellë siç thotë ai PD e dikurshme dhe për të larguar Lulzim Bashën.

A i tha se vendimi për përjashtimin e tij ishte thikë pas shpine.

Berisha: PD është në gjendjen me kritike të ekzistencës së saj, s’ka qenë kurrë si sot, ka 8 vite që ka humbur çdo nismë përveç ligjit të dekriminalizmit, ka 8 vite që ka humbur çdo aksion 100 përqind, që para syve shkatërrohet mekanizmi elektoral dhe nuk i del zot, po kalon nga disfata në disfatë, numëron zgjedhje lokale të humbura, kjo është PD sot.

PD humbi zgjedhjet e fundit në të cilat Rama, vodhi bleu e grabiti dy herë më shumë se në 2017, por ama duhet tja themi vetes të vërtetën , nëse Rama nuk i fitoi zgjedhjet as Basha se bëri dot.Ditën e zgjedhjeve në darkë, u pyetën demokratët, për kë votuan, vetëm 1 e 5 votuan për Bashën.

Në këtë mënyrë nuk fitohet, por pa lider nuk shkon asgjëkund, ndodhi kjo.Ishte humbja e dytë e madhe .

Çfarë bëri? Tani unë i thashë në zyrë, se këtë se kapërdija dot më, humbe një herë zgjedhjet do ikësh, po i humbe dy herë, dy herë duhet të ikësh.

Tani unë i tregova gjithë skemën e 2001 , se te gjithë i kisha kundër ath, si arritëm ne, ne vumë sanksione ndaj Nanos, dhe PE i dha atyre që qeverinë se njohim se nuk keni mbështetjen e shqiptareve.

Tani Basha veproi për interesa të karriges së tij, shkelmoi miqtë e mi, lumenjtë e djersës të mbështetësve, ky vuri para karrigen dhe u tha kemi fituar, tregonte grafiqe dhe mashtronte. Në këtë rrethanë pas kësaj që ishte goditje për mua, pas humbjes së zgjedhjeve, ai u mor me karrigen , tani unë u dezinjova non grata, një akuzë që ua them sot mbare botës, është si në materia, se s’ka fakt e dokumente.

Një njeri që ka bërë gjithçka për luftën kundër korrupsionit , për afrimin me SHBA tani damkoset pasi mafia, e Soros, dështoi të më dezinonjte non grata te SHBA.

Si ndodhi kjo? Del Thaçi në Prishtinë në 2018 do bëjmë sakrifica të mëdha, ca do bënte, do bënte operacion territorin e Kosovës, dhe unë i them ia kundërshtoj më argumenta, se kjo është copëtim i Kosovës, dhe këtë një shqiptar s’mund ta bëjë kurrë.

Atë dosje tani e kishin në dorë serbët, tani këtë projekt e kishin paraqitur te të gjithë, ishte për ndarjen e Kosovës se Rama dhe Vuçiç donin ta sakatonin Kosovën, atje ishte Trepça.Tani unë hodha në gjykatë Blinken, jo për vendimin, po për shpifjet mbi të cilat bazohet vendimi. Tani Bashës i thashë kërko transparencë kaq.

Basha në një akt të pashembullt në historinë e një vendi, pa pyet asnjë njeri, del dhe komunikon përjashtimin e Sali Berishës duke i fut një thikë pas shpine të gjitha parimeve, mbi të cilat është ngrit PD.