Shitja e Cristiano Ronaldos nga Juventusi te Manchester United ishte një rrokullisje për të gjithë. Klubet, tifozët dhe madje edhe shokët e skuadrës. Askush nuk priste që portugezi të largohej praktikisht disa orë para përfundimit të merkatos.

Dhe sidomos pasi kishte luajtur edhe ndeshjen e javes së parë kundër Udinese. Cristiano Ronaldo ka vendosur t’i japë një tjetër kthesë karrierës së tij në kërkimin e vazhdueshëm të stimujve për të ecur përpara dhe për të ndjekur suksesin që në Itali arriti vetëm pjesërisht te Juventusi.

Të gjithë u përqëndruan në lamtumirën e tij dhe pak te ekipi. Ky ishte pak a shumë koncepti bazë i shprehur nga Giorgio Chiellini. Mbrojtësi i Juventusit u intervistua nga DAZN. Mbrojtësi qendror i Juventusit dhe kapiteni theksoi sesi, për shkak të largimit të Cristiano Ronaldos, Juventusi kishte një fillim kaq të komplikuar të sezonit. “Po të ishte larguar më herët do të ishte më mirë për ne – tha ai – Por u shit më 28 gusht…”.

Chiellini nuk ia atribuon fajin klubit aq shumë sa lojtarit i cili tashmë kishte dhënë shenja të bollshme se dëshironte të largohej nga Juventusi. “Ndjeva se ai mund të largohej gjatë verës – tha mbrojtësi i Juventusit – Cristiano kishte nevojë për stimuj të rinj dhe një ekip që mund të luante për të”.

Chiellini zbulon një pikë të spikatur të personazhit portugez: “Kur gjen një ekip që luan për të, ai është gjithmonë vendimtar pasi e tregon atë në muajt e fundit dhe siç ka bërë me ne në tre vjet”.

Në këtë drejtim, kapiteni i Juventusit thekson sesi mënyra e tij e lojës nuk martohet më me projektin teknik bardhezi: “Një program përtëritje dhe rifillimi është duke u zhvilluar edhe nëse është e qartë se nëse ai do të kishte mbetur do të kishte qenë një vlerë e shtuar për ne dhe ne do ta kishim shfrytëzuar me kënaqësi”.

Cristiano Ronaldo vendosi të fillojë përsëri me një ekip që mendonte më shumë për të tashmen sesa për të ardhmen, dhe Chiellini e theksoi këtë disa herë, por ishte koha që ishte e gabuar:

“Nëse ai do të ishte larguar më herët do të kishte qenë e përshtatshme të na bënte më të mirë ne pergatitje por ne paguam për diçka – përfundon kapiteni i Juventusit – Krijoi një tronditje të vogël dhe ne e paguam atë për sa i përket pikëve në ndeshjet e para “.

Chiellini dhe Bonucci janë senatorët e këtij Juventusi dhe ndoshta nuk e kanë pëlqyer veçanërisht këtë mënyrë të vepruari të portugezit: “Nëse ai do të ishte larguar më 1 gusht në një situatë tjetër, do të kishim kohë të përgatiteshim”.