Kryeministri Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç janë takuar sot në Skoci ku po marrin pjesë në mbledhjen e OKB për Klimën, ku kanë folur për ‘Open Balkan’.

Teksa në datat 3 dhe 4 ishte parashikuar që në kryeqytetin serb, Beograd do të zhvillohej takimi mes tre vendeve që janë dakordësuar për nismën ‘Open Balkan’, nuk dihet se çfarë do të ndodh pas dorëheqjes së Zoran Zaev nga posti i kryeministrit të Maqedonisë së Veriut.

Mësohet se Vuçiç, Rama dhe presidenti i Maqedonisë Pendarovski kanë diskutuar në lidhje me takimin në Beograd, ndërsa ende nuk dihet nëse do të mbahet apo jo. Nga ana tjetër Vuçiç ka thënë se ka “Mbështetje të fortë për ‘Open Balkan’”.