Patrick Cutrone ishte një nga protagonistët e barazimit të Empolit në fushën e Spezia. I lënë fillimisht në stol nga trajneri Andreazzoli, ish-sulmuesi i Milanit u fut në pjesën e dytë me skuadrën e tij qe ishte ne disvantazh për autogolin e Marchizza-s.

Kontribut i zakonshëm i rëndësishëm për sa i përket bujarisë për klasën e 1998-ës që e vuri nën presion mbrojtjen e Thiago Motta-s, duke ndryshuar në të gjithë frontin e sulmit. Në fund, qëndrimi i tij dha rezultat, pasi edhe Cutrone “hyri” në barazimin vendimtar nga Empoli falë një tjetër autogoli të Nikolaou. Mbrojtësi i Spezias në një përpjekje për të larguar nje krosim nga e majta nga Zurkowski dhe hequr topin nga mundesia e Cutrones per gol, mundi Provedel me një kthesë të pafat. Gëzimi i madh, megjithatë, për Cutrone, sikur ai vetë të kishte shënuar 1-1.

Ndeshja e tij u karakterizua edhe nga një lloj dueli në distancë me tifozët vendas, të cilët nuk i falën ndoshta disa protesta të shumta, duke rezervuar në më shumë se një rast kritikat klasike. Nëse sulmuesi i Empolit u “hakmorr” duke vënë dorën në barazim, tifozët e Spezias “e mbyten” pas ndeshjes. Me rastin e intervistës për DAZN, Cutrone u apostrofua rëndë përmes një kori fyes edhe kundër nënës së tij.

Lojtari u përpoq ta shpërfillte, duke u ndalur tek performanca e mirë e Empolit dhe autogoli i Nikolaou: “Do të kisha dashur të shënoja një gol, por jam ende i lumtur që kam marre pjese ne piken e një ndeshje shumë të vështirë, jam i lumtur. Është fakti që kemi bërë mirë, si ata që luajnë, ashtu edhe ata në pankinë. Të gjithë kemi qenë të mirë”. Në fund, megjithatë, kur volumi u rrit, Cutrone u detyrua të ndërpresë përkohësisht intervistën: “Më vjen keq që nuk dëgjoj, sepse ata janë shumë të paedukate! Por kjo është në rregull”. Dhe për ta mbyllur, ja mesazhi i dashurisë për tifozët e tij: “Falënderojmë tifozët tanë sepse vijnë në çdo ndeshje jashtë fushe dhe rezultatet e tyre janë edhe falë tyre”.