Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga vranësira të cilat do të sjellin reshje vetëm në orët e oara të mëngjesit. Nga mesdita pritet që reshjet të ndalen dhe të rikthehen të enjten.

Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë rënie të ndejshme ku do të variojnë: në zonat malore, nga -1°C në 02°C, në zonat e ulëta nga 07°C në 12°C dhe në zonat bregdetare nga 09°C në 12°C.

Era do të fryjë në drejtim Verilindor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 4-5 ballë.