Revista franceze “Petit Futé” i ka kushtuar një shkrim turizmit mjekësor në Shqipëri, duke e konsideruar vendin tonë si një nga destinacionet që ofron kujdes cilësor, por me çmime shumë më të favorshme.

Shkrimi i plotë i botuar në revistën “Petit Futé”:

Nga Tanguy Revault

Një implant dentar, një transplant flokësh, një rinoplastikë… gjithë këto praktika mjekësore mbeten të shtrenjta në shumë vende evropiane. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz janë të interesuar për destinacionet që ofrojnë të njëjtin kujdes cilësor, por me çmime shumë më të favorshme.

Shqipëria, që ndodhet në pjesën juglindore të Evropës, është një nga ato vende që po i rritet rëndësia në fushën e turizmit mjekësor. Pse? Sepse ka infrastruktura moderne, të pajisura me teknologjinë e fundit si dhe staf të kualifikuar dhe me përvojë që ofron kujdes të patëmetë.

Për më tepër, qëndrimi në Shqipëri për të trajtuar dhëmbët ose për të kryer operacione plastike në klinikën “Gremi” ofron mundësinë për të zbuluar një vend ende shumë pak të njohur dhe që megjithatë ka shumë thesare, mes qyteteve simpatike, vendeve historike, të larmishme dhe të egra të natyrës.

Ja cilat janë arsyet kryesore të boom-it të turizmit mjekësor në Shqipëri.

Shqipëria, xhevahiri i Ballkanit

Shqipëria ka një vendndodhje idilike, në veri të Greqisë, përballë Italisë dhe në detin Adriatik.
Gjatë qëndrimit në klinikën “Gremi” për të marrë kujdesin, pacientët akomodohen në një hotel në Tiranë.
Mundësia për të vizituar një qytet me shumë pamje. Duke filluar nga sheshi “Skënderbej”, që ofron një panoramë të kullës së sahatit, xhamisë së Et’hem Beut, Teatrit të Operas dhe hotel Plaza-s, me arkitekturë moderne.

Më pas mund të shkoni në muzetë kryesorë, të cilët tregojnë historinë e trazuar të vendit dhe në veçanti vitet e vështira të diktaturës komuniste. Drejtohuni për Bunk’Art 1, Bunk’Art 2 dhe në Shtëpinë e Gjetheve.

Kjo e fundit, ish-selia e policisë sekrete shqiptare, është shndërruar në muze dhe fton vizitorët të kuptojnë më mirë përmasat e spiunimit masiv të popullsisë nën regjimin e Enver Hoxhës.

Një shëtitje në Tiranë të çon edhe në lagje mahnitëse, si ajo e Bllokut, ku fasadat janë të mbuluara me vepra të artit të rrugës. Për më tepër, Tirana shquhet për arkitekturën plot ngjyra të ndërtesave të saj.

Dhe më pas është atmosfera e gjallë e tregut të Pazarit të Ri, ku ka produkte të freskëta dhe vendase përpara se të uleni në tarracën e një kafeneje apo restoranti.
Shqipëria është një vend i vogël, por e madhe në historinë e saj. Ajo është gjithashtu shtëpi e peizazheve të ndryshme. Mes dy seancave trajtimi në klinikën “Gremi”, një mori vendesh janë të aksesueshme shpejt nga kryeqyteti.

Kështu, kalaja e Krujës është një mrekulli për t’u zbuluar vetëm rreth 30 kilometra larg Tiranës. E ndërtuar në shekullin V, është një nga më të vjetrat në Shqipëri. Në veri, i vendosur në brigjet e liqenit të Shkodrës, qyteti i Shkodrës të fton për një shëtitje në qendrën e tij simpatike të këmbësorëve.

Shfrytëzojmë rastin të shkojmë të shohim Xhaminë e Plumbit, të sodisim shtëpitë prej guri të shekullit XIX dhe sigurisht, të marrim drejtimin e kalasë së Rozafës, e vendosur në majë të kodrës së Tepes. Zbulojmë një nga vendet antike të ruajtura më mirë, një teatër, gjurmë të stilit osman dhe venecian dhe gjurmë të mureve ilire.

Adhuruesit e arkitekturës antike gjithashtu nuk mund të humbasin rrënojat e qytetit antik grek të Apolonisë. Të ruajtura në mënyrë të jashtëzakonshme, ato dëshmojnë për shkëlqimin e tyre origjinal dhe pamja nga kodrat përreth është e mrekullueshme.

Një ditë tjetër, është Berati ai që pret vizitorë. I listuar si një sit i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, i dominuar nga një kështjellë e mrekullueshme e shekullit XIII “qyteti i një mbi një dritareve” zbulon një mori shtëpish në stilin ballkanik në shpatin e kodrës. Vendi më i mirë për ta shijuar është ura që kalon mbi lumin Osum.

Një qëndrim në Shqipëri për të marrë trajtim përfshin edhe disa “arratisje” në mes të natyrës. Si në liqenin artificial të Komanit, i mrekullueshëm me malet e gjelbra përreth. Liqeni i tejdukshëm i Bovillës, vetëm 45 minuta në verilindje të Tiranës, është gjithashtu i rrethuar nga forma të mrekullueshme të tokës që mund të shijohen nga shtigjet.

Një vend i bukur, i pazakontë plot legjenda është Syri i Ciklopit, në fshatin Kërrabë. Kjo “pranverë” nëntokësore me një ngjyrë verbuese blu dhe jeshile mahnit vendasit dhe kalimtarët. Mund të freskoheni atje në ditët më të nxehta.

Dhe më pas është Riviera shqiptare, e cila nga Vlora, në veri, deri në Sarandë, në kufirin grek, zbulon shkëmbinj të thepisur, përrenj, plazhe dhe resorte tërheqëse bregdetare. Më pak e trazuar se rivierat e tjera në Evropë, është një lumturi e pastër të nuhasësh ajrin e detit, të shijosh panoramën e pafund të detit Jon dhe të lahesh gjatë stinës së verës.
Ndër vendet që nuk duhen humbur janë gjiri i Gramës, fshati i Ksamilit dhe plazhi i Gjipesë, i cili, i rrethuar nga shkëmbinjtë, është padyshim një nga zonat më të bukura të rërës në bregdet.

Përgjatë Rivierës shqiptare, ne ndalemi në qytetet e Vlorës ose Dhërmiut për të shijuar diellin, përpara se të nisemi në brendësinë e pasur me fshatra romantikë.

Shqipëria, arsyet e boom-it të turizmit mjekësor

Në Shqipëri, jemi dëshmitarë të një rritjeje reale të turizmit mjekësor, një koncept që ndërthur praktikat mjekësore dhe vizitat në vendet me interes.

Territori tashmë është i pajisur me infrastruktura që nuk kanë asgjë për të pasur zili me ato të vendeve të tjera evropiane si Franca, Gjermania apo Italia. Të pajisura me teknologji moderne, ato ofrojnë saktësisht të njëjtën cilësi të kujdesit.

Dallimi kryesor është kostoja. Dhe kjo është një nga arsyet pse pacientët po grumbullohen. Falë kostos së ulët të jetesës në Shqipëri, strukturat mjekësore ofrojnë ekonomi të shkallës deri në 60 % të kostove dentare dhe kozmetike.

Pacientët paguajnë më pak, po, por cilësia është aty, me praninë e mjekëve ekspertë (kirurgë maksilofacialë, anestezistë, asistentë dentarë e tjerë) dhe përdorimin e materialeve me certifikatë CE. Respektohen gjithashtu protokollet ndërkombëtare.
Sot pacientët mund të planifikojnë një qëndrim në klinikën “Gremi” për implante dentare, kurora dhe kujdese të tjera ortodontike dhe periodontike, me çmimet më të mira. Pas mbërritjes, anamneza dhe vizita e parë janë falas. Më pas detajohet një plan i personalizuar i kujdesit.

Por, tani mund të kujdeseni edhe për kirurgji estetike. Praktikuesit, të cilët janë trajnuar dhe kanë mundur të praktikojnë në Evropë ose në SHBA, ndërhyjnë për transplantim flokësh, otoplastikë, rinoplastikë, rhinoseptoplastikë, mammoplastikë, abdominoplastikë apo edhe për blefaroplastikë dhe injeksione të botoksit për të hequr rrudhat apo për të mbushur vëllime.

Përveç gamës së gjerë të trajtimeve të ofruara, cilësisë së tyre dhe çmimeve të favorshme, pacientëve u ofrohet qëndrimi në një hotel komod në qendër të Tiranës dhe transferimi nga aeroporti deri në shërim. Gjatë gjithë trajtimit, ata përfitojnë një ndihmë të mirëpritur dhe të vazhdueshme në frëngjisht. Në qëndrim përfshihet edhe organizimi i ekspeditave në vendet e ndryshme.

Klinika “Gremi” është një strukturë pioniere në Shqipëri. Ajo gëzon një reputacion solid dhe ka mirëpritur dhjetëra-mijëra pacientë që nga krijimi i saj në 2009 për vendosjen e implanteve dentare dhe protezave të tjera. Kirurgjia estetike, e cila u vendos më pas, po lulëzon gjithashtu dhe është shumë e popullarizuar nga publiku në kërkim të plastikës perfekte.