Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony, ka njoftuar se nuk do të takohet nesër, (të enjten), siç ishte planifikuar me homologun e tij rus, pas njohjes nga Moska si shtete të pavarura të dy Republikave të vetëshpallura Popullore të shkëputura në Ukrainën lindore.

“Tani që ne shohim se pushtimi ka filluar dhe se Rusia ka refuzuar qartë diplomacinë, një takim në këtë fazë nuk ka kuptim, ” tha zoti Blinken në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba.

Rendi ndërkombëtar po përballet me tronditjen e tij më të madhe në shekullin e 21-të, pasi njohja nga Rusia e “Republikave Popullore” të Donetskut dhe Luhanskut jo vetëm që kërcënon status quo-në e pas Luftës së Ftohtë në Evropën Lindore, por veçanërisht ekuilibrat delikate gjeopolitike, midis Perëndimit dhe Rusisë, duke shkaktuar një sërë asociacionesh në lidhje me ringjalljen e klimës së Luftës së Ftohtë.

Në Uashington, Moskë, Nju Jork, Bruksel, Berlin, Londër dhe Paris është sinjalizuar “alarmi i kuq”, ndërsa nën peshën e zhvillimeve të stuhishme u mblodh dje Këshilli i Sigurimit i OKB-së, i cili doli në përfundimin se “Rusia hodhi maskën”.

Mbështetja për integritetin territorial të Ukrainës u ofrua njëzëri në të njëjtën kohë nga shtatë ekonomitë më të forta në planet (G7), ndërsa NATO është në “ajër”, duke pritur në të njëjtën kohë një “sulm në shkallë të gjerë nga Rusia ndaj Ukrainës”.

Megjithëse Ukraina është në qendër të krizës ndërkombëtare, si dhe mobilizimit të organizatës ndërkombëtare, shqetësimi i thellë i shteteve perëndimore, megjithatë, për qëllimet reale të Moskës – siç u shpreh dje presidenti amerikan Joe Biden – bazohet kryesisht për “ndryshim jo aq me iniciativën e Presidentit të Federatës Ruse, Vladimir Putin për të nënshkruar dekretin për njohjen e dy “Republikave Popullore” në rajonin e Donbasit.

Intensiteti i reagimit amerikan u shfaq – pak orë pas fjalimit të presidentit amerikan – dhe përmes anulimit të takimit të Sekretarit të Shtetit amerikan Anthony Blinken me homologun e tij rus Sergei Lavrov , megjithë gatishmërinë e Shtëpisë së Bardhë për të mbajtur të hapura kanalet e komunikimit mes dy vendeve.