Ministrja e Mbrojtjes i Gjermanisë tha të dielën se Bashkimi Evropian duhet të diskutojë ndalimin e importit të gazit rus, pasi zyrtarët ukrainas dhe evropianë akuzuan forcat ruse për kryerjen e mizorive pranë Kievit. “Duhet të ketë një përgjigje. Krime të tilla nuk duhet të mbeten pa përgjigje,” citoi ministria e mbrojtjes të thoshte Christine Lambrecht në një intervistë me transmetuesin publik ARD.

Berlini deri më tani i ka rezistuar thirrjeve për të vendosur një embargo ndaj importeve të energjisë nga Rusia, duke thënë se ekonomia e tyre dhe ajo e vendeve të tjera evropiane janë shumë të varura prej tyre. Rusia furnizon 40% të nevojave të gazit të Evropës, shkruan Reuters. Por Lambrecht tha se ministrat e BE-së tani do të duhet të diskutojnë një ndalim. Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock të dielën bëri thirrje gjithashtu për sanksione më të ashpra ndaj Moskës, por nuk përmendi sektorin e energjisë.

“Ata që janë përgjegjës për këto krime lufte duhet të japin llogari. Ne do të forcojmë sanksionet kundër Rusisë dhe do ta ndihmojmë Ukrainën edhe më shumë në mbrojtjen e saj,” tha ajo në Twitter.

BE ka punuar për sanksione shtesë për disa kohë, por komisioneri ekonomik Paolo Gentiloni tha të shtunën se çdo masë shtesë nuk do të ndikojë në sektorin e energjisë. Ukraina deklaroi të shtunën se kishte marrë kontrollin e plotë të rajonit të Kievit për herë të parë që kur Rusia nisi pushtimin më 24 shkurt. Kryetari i bashkisë së Bucha, një qytet i çliruar 37 km në veriperëndim të kryeqytetit, tha se 300 banorë u vranë nga ushtria ruse.