Serie A është në javën e 12. Mesditën e së dielës, në 12:30 në “Carlo Castellani” Empoli humbi 0-2 me Atalantën. Për miqtë nga Bergamo shënuan Hateboer në minutën e 32 dhe Lookman në të 59 minutë. Për Empolin nga minuta e parë luajti Nedim Bajrami, teska u aktivizua edhe Ardjan Ismajli në pjesën e dytë. Për t’u përmendur është edhe humbja e penalltisë nga Koopmeiners në të 42 minutë për Atalantën.

Me këtë fitore, skuadra e Gasperinit shkon në kuotën e 27 pikëve në vendin e dytë, pesë pikë pas Napolit kryesues.