Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, nuk duhet të skualifikohet apo gjobitet pas ngjarjeve pas ndeshjes kundër Serbisë, sipas RSI. Mesfushori i Arsenalit kishte veshur fanellën e shokut të tij te kombetares Ardon Jashari (i njëjti emër me liderin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari). Ndryshe do te ndodhe me trajnerin e Serbisë, Dragan Stojkovic, i cili pas golit të Dushan Vllahovic është kapur nga kamerat televizive pasi ka thënë fjalë ofenduese ndaj shqiptareve dhe Kosoves…

FIFA ka hapur një dosje disiplinore ndaj Uruguait pas ngjarjeve të së premtes së kaluar, kur në fund të ndeshjes kundër Ganës, e cila sanksionoi eliminimin e Celestes, disa lojtarë u zemëruan pas një penalltie të humbur të dhënë nga gjermani Daniel Siebert për një faull. nga Edinson Cavani. Në fund të ndeshjes, disa lojtarë u rrethuan dhe protestuan fuqishëm kundër drejtorit të ndeshjes, duke shkuar deri në ofendime të rënda dhe, në rastin e Muslerës, edhe duke shtyrë. Përveç portierit, nën lupën e FIFA-s janë edhe José Maria Gimenez, Diego Godin dhe Edinson Cavani.

Ky i fundit, duke marrë rrugën për në dhomat e zhveshjes, ka thyer me qëllim monitorin VAR. Lojtarët në fjalë rrezikojnë pezullime të gjata dhe gjoba të rënda. Pra, dy hetime te hapura nga FIFA aktualisht…