Ministri i Jashtëm italian, Antonio Tajani, tha se tensionet në veri të Kosovës rrezikojnë stabilitetin në rajon. Përmes një postimi në Twitter, ai njofton se ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe u ka kërkuar atyre që të “shmangin veprimet e njëanshme”. Tajani shkruan se Italia dëshiron të jetë protagoniste e paqes në Ballkan.

“Tensionet në veri të Kosovës rrezikojnë të rrezikojnë stabilitetin në rajon. I telefonova Presidentit. Vuçiq dhe kryeministri Kurti, duke u kërkuar që të shmangin veprimet e njëanshme. Italia dëshiron të jetë protagoniste e paqes në Ballkan. Le të nxisim dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës”, shkroi ai.